Synergistic effects of twisted tape geometry and nanoparticles on heat transfer performance in tubes
Bükülmüş bant geometrisinin ve nanoparçacıkların tüplerde ısı transfer performansına sinerjistik etkileri
  1. Tez No: 934140
  2. Yazar: YILMAZ ÖMÜR ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN ÖZGİRGİN YAPICI, DOÇ. DR. ÜLKÜ ECE AYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Borularda ısı transferini artırmak son yıllarda verimlilik açısından önemli bir konu olmuştur. Bu nedenle birçok pasif yöntem kullanılmış ve araştırmalarda yer bulmuştur. Bükülmüş bant ek parçaları bu pasif yöntemlerden biri olup borudaki akış rejimini ve hareketi değiştirerek ısı transferini artıran yapılar olarak öne çıkmaktadır. Bu parçalar akış içerisinde belirli bölgelerde girdap hareketi oluşturarak türbülans görevi görmekte ve termal sınır tabakasını bozarak ısı transfer katsayısını iyileştirmektedir. Bu çalışmada borularda kullanılan bükümlü bant geometrisinin nanopartiküllerle ısı transferi iyileştirmesine olan etkileri incelenmiştir. Temel amaç, kullanılacak sıvıya çeşitli nanopartikül konsantrasyonlarına sahip nanopartiküller eklenmesi ve sistem yapısına farklı büküm oranlarıyla eklenen bükümlü bant ek parçası ile ısı transferi iyileştirmesindeki artışı incelemek ve gözlemlemektir. Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) simülasyonları kullanılarak, bükülmüş bant geometrisine sahip boru içerisindeki nanoakışkanın ısı transferi davranışı simüle edilmiştir. Bu simülasyonlardan elde edilen sonuçlar, nanopartikül konsantrasyonunun artırılmasının ısı transfer performansını arttırdığını ve en verimli bükümlü bant ek parçası tasarımının 4 büküm oranına sahip olan tasarım olarak tasvir edildiğini göstermektedir. Al2O3-TiO2 (%10-6) nanofluidinin kullanımının sistem üzerinde oldukça olumlu bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Nusselt sayısı, sürtünme faktörü ve Performans değerlendirme kriterleri (PEC) ile ilgili karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing heat transfer in pipes has been an important issue for efficiency in recent years. For this reason, many passive methods have been used and have found a place in research. Twisted tape insert additional parts are one of these passive methods and stand out as structures that increase heat transfer by changing the flow regime and movement in the pipe. These parts act as turbulators by creating vortex motion in certain regions within the flow and improve the heat transfer coefficient by disrupting the thermal boundary layer. This study examines the effects of the twisted tape geometry used in pipes on heat transfer enhancement with nanoparticles. The main purpose is to examine and observe the increase in heat transfer enhancement by adding nanoparticles with various nanoparticle concentrations into the liquid to be used and the twisted tape insert added to the model structure with different twist ratios. Using Computational Fluid Dynamics (CFD) simulations, the heat transfer behavior of the nanofluid in the pipe with twisted tape geometry is simulated. The results obtained from these simulations show that increasing the nanoparticle concentration maximizes the heat transfer performance, and the most efficient twisted tape insert design is depicted to be the one with twist ratio of 4. It has been observed that the use of Al2O3-TiO2 (10-6%) nanofluid has a highly positive effect on the system. Comparisons are made regarding Nusselt number, friction factor and Performance evaluation criteria (PEC).