Turizm sektöründe reklamasyon yönetimi: Didim Oteli örneği
Reclamation management in tourism industry: The case of Didim Hotel
- Tez No: 934155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA MUĞAN ERTUĞRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Turizm Sektöründe Reklamasyon Yönetimi: Didim Oteli Örneği Osman DURU Reklamasyon, bir ürün veya hizmetin beklenen standartları karşılamadığı durumlarda misafirin talep ettiği geri dönüş ve düzeltme sürecini ifade eder. Turizm sektörü için misafir memnuniyeti kritik bir öneme sahip olduğundan, reklamasyon süreçleri bu sektörün temel unsurlarından biri haline gelmiştir. Türkiye, zengin kültürel ve doğal mirasıyla dünya çapında önemli bir turizm destinasyonu olmasına rağmen, misafir memnuniyetini sürdürülebilir bir şekilde sağlamak için etkili reklamasyon yönetimine ihtiyaç duymaktadır. Turizm işletmeleri, olumsuz deneyim yaşayan misafirlerin taleplerini hızlı ve etkin bir şekilde çözerek hem misafir sadakatini artırabilir hem de sektörün genel imajını koruyabilir. Dijital platformların yaygınlaşmasıyla birlikte, turistlerin geri bildirimleri küresel çapta hızla yayılmaktadır. Bu durum, otel ve turizm işletmeleri için imaj yönetimini ve rekabet avantajını korumayı daha da önemli hale getirmiştir. Yanıltıcı beyanlar veya şeffaf olmayan süreçler, yalnızca misafir güvenini sarsmakla kalmaz, aynı zamanda işletmelerin ticari itibarına ciddi zararlar verebilir. Bu bağlamda, turizm sektöründe şeffaf iletişim kanallarının oluşturulması, dürüst geri bildirimlerin teşvik edilmesi ve olumsuz durumların hızlı bir şekilde ele alınması büyük önem taşır. Türkiye'deki turizm sektörü, yalnızca ülke ekonomisine katkı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda uluslararası arenada Türkiye'nin imajını güçlendiren bir alan olarak dikkat çeker. Sağlık turizmi, gastronomi turizmi ve sürdürülebilir turizm gibi gelişen alt sektörlerle, Türkiye'nin turizm çeşitliliği ve cazibesi artmaktadır. Ancak bu büyüme potansiyelini korumak ve güçlendirmek için misafir memnuniyetinin sağlanması ve reklamasyon süreçlerinin etkin yönetimi kritik bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, Türk turizminin uluslararası rekabet gücünü artırmak ve sürdürülebilir büyümesini sağlamak amacıyla, reklamasyon yönetiminin stratejik bir araç olarak ele alınması gerekmektedir. Bu çalışma, Türkiye'deki turizm sektöründe reklamasyon yönetiminin önemini vurgulamakta ve sektörde kalite yönetimi ile misafir ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik çözüm önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Reclamation Management in Tourism Industry: The Case of Didim Hotel Osman DURU Reclamation refers to the process in which a guest requests a return or correction when a product or service does not meet the expected standards. Given the critical importance of guest satisfaction in the tourism sector, reclamation processes have become a fundamental aspect of this industry. Despite Turkey being a significant global tourism destination with its rich cultural and natural heritage, effective reclamation management is essential to ensure sustainable guest satisfaction. Tourism enterprises can enhance guest loyalty and preserve the industry's overall reputation by promptly and effectively addressing the demands of guests who experience negative situations. With the widespread use of digital platforms, tourists' feedback is rapidly disseminated worldwide. This has made reputation management and maintaining a competitive advantage even more crucial for hotel and tourism businesses. Misleading statements or opaque processes not only undermine guest trust but can also cause significant damage to the commercial reputation of businesses. In this context, establishing transparent communication channels, promoting honest feedback, and addressing negative situations swiftly are of utmost importance. The tourism sector in Turkey not only contributes to the national economy but also serves as a key area for enhancing Turkey's image on the international stage. With emerging sub-sectors such as health tourism, gastronomy tourism, and sustainable tourism, Turkey's tourism diversity and appeal are increasing. However, to maintain and strengthen this growth potential, ensuring guest satisfaction and effective management of reclamation processes plays a critical role. In this context, reclamation management should be considered a strategic tool to increase Turkey's international competitiveness and ensure its sustainable growth in tourism. This study highlights the importance of reclamation management in Turkey's tourism sector and offers solutions for improving quality management and guest relationships in the industry.