Marka canlandırma stratejisi bağlamında retro markalamanın algılanan değer üzerindeki etkisi: Nostalji eğiliminin düzenleyici rolü
The effect of retro branding on perceived value in the context of brand revitalization strategy: The moderating role of nostalgia tendency
- Tez No: 934156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, marka canlandırma stratejisi bağlamında retro markalamanın algılanan değer üzerindeki etkisini ölçmek ve bu ilişkide nostalji eğiliminin düzenleyici rolünü belirlemektir. Bu amaçla yapılan saha çalışması kapsamında çevrimiçi anket yöntemi ile 404 tüketiciden veri toplanmıştır. Tüketiciler, retro marka farkındalığı, retro markalama, algılanan değer ve kişisel nostalji eğilimi ile ilgili ifadelerle birlikte demografik değişkenlere ilişkin soruları yanıtlamışlardır.Araştırma amacına uygun olarak geliştirilen araştırma modeli ve oluşturulan hipotezler, çevrim içi anket yöntemi ile dijital ortamda Mayıs-Haziran 2025 tarihlerinde uygulanan saha çalışmasından elde edilen verilerle test edilmiştir. Verilerin analizinde istatiksel analiz programları kullanılmıştır. Veriler üzerinde güvenirlik ve geçerlik analizleri yapılmış, frekans ve yüzde dağılımları, ortalama ve standart sapmalar hesaplanmış ve araştırma hipotezlerinin test edilmesi amacıyla da PLS-SEM ve düzenleyici etki analizi yapılmıştır.Çalışma sonucunda, retro markalamanın algılanan değerinin tüm alt boyutları (performans/kalite, finansal, duygusal, sosyal) üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında kişisel nostalji eğiliminin retro markalamanın algılanan değerinin finansal ve sosyal boyutları üzerindeki etkisinde düzenleyici rolü olduğu; performans/kalite ve duygusal boyutları üzerindeki etkisinde ise düzenleyici rolü olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure the effect of retro branding on perceived value in the context of brand revitalization strategies and to determine the moderating role of nostalgia in this relationship. Data was collected from 404 consumers through an online survey as part of the fieldwork conducted for this purpose. Consumers responded to questions related to demographic variables, as well as statements regarding retro brand awareness, retro branding, perceived value, and personal nostalgia tendencies.The research model developed in line with the research objective and the hypotheses formulated were tested using data obtained from fieldwork conducted online in May-June 2025 using an online survey method. Statistical analysis programs were used in the analysis of the data. Reliability and validity analyses were performed on the data, frequency and percentage distributions, means, and standard deviations were calculated, and PLS-SEM and moderating effect analysis were conducted to test the research hypotheses.The results of the study revealed that retro branding has a positive and significant effect on all sub-dimensions (performance/quality, financial, emotional, social) of perceived value. Additionally, it was found that personal nostalgia tendency plays a moderating role in the effect of retro branding on the perceived value of the financial and social dimensions, but does not play a moderating role in the effect on the performance/quality and emotional dimensions.