Çocuk ve gençlerde dijital bağımlılık ile fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between digital addiction and physical activity levels in children and young people
  1. Tez No: 934159
  2. Yazar: BUSE GÜNDÜZ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN RUDARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Spor, Healthcare Management, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocuk ve gençlerde dijital bağımlılık (DB) ile fiziksel aktivite (FA) düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Kesitsel ve tanımlayıcı özellikteki bu araştırmanın örneklemini İzmir ilindeki 8-17 yaş aralığında olan, 267 kız ile 133 erkek toplam 400 öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcılara el kavrama kuvveti testi ve çocuk ve gençler için Türkçe'ye geçerliliği ve güvenirliği yapılmış olan Fiziksel Aktivite Düzeyi Ölçeği (QPAC-C) ile Dijital Bağımlılık Düzeyi Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcıların DB (toplam ort. 55,7 ± 15,8 E: 3,52 ± 0,62; K: 3,40 ± 0,56 p=0,200) ve FA düzeyleri (toplam ort. 3,44 ± 0,58) ile el kavrama kuvvetleri (toplam ort. 23,9 ± 9,82 kg E: 25,3 ± 13,2 kg; K: 23,2 ± 7,58 kg p=0,525) cinsiyetlere göre karşılaştırıldığında erkeklerin sonuçlarının kadınlardan yüksek olduğu bulunmuştur. Mann-Whitney U testi sonucunda FA düzeyi skorlarının (E: 3,52 ± 0,62; K: 3,40 ± 0,56 p=0,020) cinsiyetler arasındaki farkı anlamlı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between digital addiction (DA) and physical activity (PA) levels in children and adolescents. The cross-sectional and descriptive study's sample consists of 400 students, 267 girls and 133 boys, aged 8-17 in Izmir. The hand grip strength test, the Physical Activity Level Scale (QPAC-C), and the Digital Addiction Level Scale, which have been validated and reliable in Turkish for children and adolescents, were applied to the participants. When the participants' DB (total mean 55.7 ± 15.8 M: 3.52 ± 0.62; F: 3.40 ± 0.56 p=0.200) and FA levels (total mean 3.44 ± 0.58) and hand grip strength (total mean 23.9 ± 9.82 kg M: 25.3 ± 13.2 kg; F: 23.2 ± 7.58 kg p=0.525) were compared according to gender, it was found that the results of men were higher than women. The Mann-Whitney U test showed that the difference in FA level scores (M: 3.52 ± 0.62; F: 3.40 ± 0.56 p=0.020) between the genders was significant.