Dijital oyun bağımlılığının 10 -14 yaş arasındaki çocukların fiziksel aktivite tutumları üzerindeki etkisi: Kütahya ili örneği
The effect of digital game addiction on physical activity attitudes of children between 10 and 14: The case of Kütahya province
  1. Tez No: 927536
  2. Yazar: AHMET TAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığının fiziksel aktivite tutumlarına etkisinin incelenmesidir. Çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya 10-14 yaş aralığında 571'i kız (% 49.4) ve 584'ü erkek (% 50.6) toplam 1155 kişi katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 11.59 (Ss = 1.34) olarak hesaplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Simonton ve arkadaşları (2021) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Uyhan ve arkadaşları (2023) tarafından yapılan“Çocuk ve Gençlerde Fiziksel Aktivite Tutum Ölçeği”ve Hazar ve Hazar (2017) tarafından geliştirilen“Çocuklar İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik, MANOVA ve kanonik korelasyon analizleri kullanılmıştır. Bulgulara göre bağımsız değişkenler olan cinsiyet, sınıf ve spor yapma durumu değişkenleri arasında anlamlı etkileşim belirlenmemiştir (p>.05). Etkileşim olmaması sonucunda ana etkiler bulguları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effect of digital game addiction on physical activity attitudes of middle school students. Relational method, one of the quantitative research methods, was used in the study. A total of 1155 participants, 571 girls (49.4%) and 584 boys (50.6%), aged 10-14 years participated in the study. Participants' mean years of age was 11.59 (SD = 1.34). Data were collected using“Youth Physical Activity Attitude Scale”developed by Simonton et al. (2021) and adapted into Turkish by Uyhan et al. (2023), and“Digital Game Addiction Scale for Children”developed by Hazar and Hazar (2017). Descriptive statistics, MANOVA and canonical correlation analysis were used to analyze the data. According to the findings, there was no significant interaction between the independent variables of gender, grade and sports participation (p>.05). As a result of the lack of interaction, main effects findings were examined.