Alper Akçam'ın romanlarında yapı ve tema
Structure and theme in Alper Akçam's novels
  1. Tez No: 934173
  2. Yazar: MERİÇ KORHAN GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Alper Akçam, 2000 sonrası Türk edebiyatında öykü ve romanlarıyla öne çıkan bir yazardır. Anlatı türündeki eserlerinin yanında deneme, araştırma, eleştiri ve inceleme gibi türlerle birlikte otuz eser yayınlamıştır. 2008‟de Yunus Nadi Öykü Ödülü‟nü kazanan yazar, edebî üretimine devam etmektedir. Eserlerinde daha çok toplumsal meseleleri işleyen yazar, bireysel konuları da toplumsal temalarla bütünlüklü bir şekilde ele alır. Eserlerinde öncesi ve sonrasıyla 12 Eylül‟den günümüze uzanan geniş bir zaman dilimi, değişen toplumsal dönüşüm ekseninde romanların arka planını oluşturur. Yabancılaşma, kaçış, arayış ve yozlaşma temalarının ağır bastığı romanlarında güncel sorunlar, toplumsal cinsiyet rolleri, kadın, doğa gibi temalar ön plana çıkar. Bu tezde, Alper Akçam‟ın hayatı, sanatı ve eserleri çevresinde incelemektedir. Üç ana bölümden oluşan çalışmanın birinci kısmında yazarın hayatı, sanat anlayışı ve eserleri yer almaktadır. İkinci bölümde“Yapı”başlığı altında romanlar, olay örgüsüyle beraber yapıyı oluşturan zaman, mekân, kişiler dünyası başlıklarla işlevleri bakımından tahlil edilmektedir. Bununla birlikte eserlerde kullanılan anlatım teknikleri başlıklar halinde üstlendikleri işlevlerle birlikte ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise romanlardaki temalar, yoğunlukları temel alınarak işlenmiştir.“Bireysel Temalar”ve“Sosyal-Siyasal Temalar”başlıkları altında gruplanan temalar, metinlerden yapılan alıntılarla görünür kılınmıştır. Sonuç bölümünde çalışma boyunca elde edilen bulgulardan hareketle, yazar ve romancılığı hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır. Tez sürecinde yararlanılan kaynakları içeren bibliyografya kısmı“Kaynakça”başlığı altında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Alper Akçam is a prominent writer with his short stories and novels in post-2000 Turkish literature. In addition to his works in the narrative genre, he has published thirty works in genres such as essays, research, criticism and reviews. The author, who won the Yunus Nadi Story Award in 2008, continues his literary production. The author, who mostly deals with social issues in his works, also deals with individual issues in an integrated manner with social themes. In his works, a wide period of time, before and after, from September 12 to the present, forms the background of the novels on the axis of changing social transformation. In the artist's novels; In addition to the themes of alienation, escape, search and corruption, topics such as current problems, gender roles, women and nature also come to the fore. In this thesis, Alper Akçam is examined around his life, art and works. The first part of the study, which consists of three main parts, includes the author's life, artistic understanding and works. In the second part, under the title“Structure”, the novels are analyzed in terms of their functions under the headings of time, place and people, which constitute the structure together with the plot. In addition, the narrative techniques used in the works are discussed under headings together with the functions they undertake. In the third section, the themes in the novels are analyzed on the basis of their intensity. The themes categorized under the headings“Individual Themes”and“Social-Political Themes”are made visible through quotations from the texts. In the conclusion section, a general evaluation of the author and his novelism is made based on the findings obtained throughout the study. The bibliography of the sources utilized during the thesis process is presented under the title“References”.