Fonksiyonel özelliklere sahip manda yoğurdu optimizasyonu
Optimization of buffalo yogurt with functional properties
  1. Tez No: 934189
  2. Yazar: GÖZDE YAŞAR TOPBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN BAŞYİĞİT KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, daha önce yapılan çalışmalarda 16s rRNA dizi analizi ile genetik tanısı gerçekleştirilmiş ve bazı probiyotik özellikleri belirlenmiş L. plantarum AA1-2, AB20-961, AB6-25, AB16-65, AC18-81 ve AK4-11 suşlarının kısa zincirli yağ asidi (KZYA) ve aroma ve bileşenleri tespit edilmiştir. KZYA'nden asetik asit 2020 mg/kg ve bütirik asit 4400 mg/kg ile en yüksek olan L. plantarum AA1-2 yoğurt üretimi için seçilmiştir. Kontrol grubu manda yoğurdu (K1), L. plantarum eklenerek üretilen manda yoğurdu (K2), L. plantarum ve %0,5 inülin eklenen manda yoğurdu (D1) ve L. plantarum ve %1 inülin eklenen manda yoğurdu üretimi gerçekleştirilmiştir. 14 günlük depolama süresi boyunca KZYA, aroma bileşenleri, pH, titrasyon asitliği, kurumadde, su salma miktarı ve TMAB, LAB, küf-maya ve koliform mikroorganizma miktarı tespit edilmiştir. Manda yoğurtlarında laktik asit bakteri sayısının depolamanın 1. gününde 7,39-8,27, 14. gününde 7,07 ile 8,32 log KOB/g değerleri arasında, TMAB sayısının 7,25-8,47 log KOB/g değerleri arasında olduğu belirlenmiştir. Örneklere ait % kurumadde değerinin depolama süresi boyunca değişmeden kaldığı tespit edilmiştir. pH değerlerinde L. plantarum AA1-2 ve inülin ilavesinin depolama süresince farklılık yaratmadığı sadece depolamanın 14. gününde %1 inülin ilaveli grupta azalış meydana geldiği tespit edilmiştir. Su salma değerlerinde inülin ilavesinin su salmada azalışa neden olduğu belirlenmiştir. Tüm depolama günlerinde inülin konsantrasyonunun artması viskoziteyi artırmıştır. Depolamanın sonunda L. plantarum AA1-2 ilavesi veartan inülin miktarıasetik asit ve bütirik asit miktarında artışa sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, short chain fatty acid (SCFA) and aroma and flavor components of L. plantarum AA1-2, AB20-961, AB6-25, AB16-65, AC18-81 and AK4-11 strains, which were genetically identified by 16s rRNA sequence analysis in some probiotic properties were determined previous studies. L. plantarum AA1-2 was selected for yogurt production which had the highest levels of acetic acid 2020 mg/kg and butyric acid 4400 mg/kg. Four buffalo yogurts including control buffalo yogurt (K1), buffalo yogurt with L. plantarum (K2), buffalo yogurt with L. plantarum and %0,5 inulin (D1) and buffalo yogurt with L. plantarum and %1 inulin were produced. During the 14 day storage period, SCFA, aroma components, pH, titratable acidity, dry matter, water release and the amount of TMAB, LAB, mold, yeast and coliform microorganisms were determined. It was determined that the number of lactic acid bacteria in buffalo yogurts was between 7,39-8,27 log CFU/g on 1st day of storage and between 7,07 and 8,32 log CFU/g on day 14, and the number of TMAB was between 7,25-8,47 log CFU/g. It was determined that % dry matter value of the samples remained unchanged during the storage period. It was determined that the addition of L. plantarum AA1-2 and inulin did not make a difference in pH values during storage, only pH a decrease occurred in the group with %1 inulin addition on 14 day of storage. It was determined that the addition of inulin caused a decrease in water release. Increasing inulin concentration increased the viscosity values of yoğurt on all storage days. At the end of storage, the addition of L. plantarum AA1-2 and increased inulin content caused an increase in the amount of acetic acid and butyric acid.