Effects of novelretinoids on human erythrocyte DNA
Yeni sentezlenen retinoidlerin insan iritrositi glutatyon s-transferaz ve insan lenfosit DNA'sı üzerine etkileri
  1. Tez No: 93422
  2. Yazar: ŞULE KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUDE İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
oz yeni sentezlenen retinoidlerin insan eritrositi glutatyon s-transferaz ve insan lenfositi dna'sı üzerine etkileri Karaman, Şule Yüksek Lisans, Biyokimya Bölümü Danişman : Prof. Dr. Mesude İşcan Eylül 2000, 84 sayfa. Retinoidler, retinoik asit (RA), retinal ve vitamin A (retinol) ile birlikte vitamin A'mn biyolojik özelliklerinin tamamını ya da bir kısmını gösteren doğal ve sentetik türevlerini kapsayan bileşiklerdir. Retinoidler çeşitli kanser türlerinin tedavisinde ve kanser riskinin azaltılmasında kullanılırlar, fakat klinik olarak kullanımları gösterdikleri toksisite yüzünden sınırlıdır. Bu çalışmada yeni sentezlenen retinoid 2-[5,5,5,8,8-tetrametil,5,6,7,8-tetrahidronaftil) benzimidazol5-metil karboksilat (BITNm)'nin, ve alWraws-retinoik asit (atRA)'nın insan eritrositi glutatyon s-transferaz aktivitesi üzerine etkisi ve insan lenfositi üzerindeki apoptotik etkileri araştırılmıştır. GSTs aktivitesinin artmasının anti-kanser ilaçlara karşı oluşan rezistans ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden bileşiklerin insan eritrositi GSTs aktivitesi üzerine etkisi CDNB substrat olarak kulamlarak incelenmiştir. BITNm ve atRA 10“5 M konsantrasyonda eritrosit GST aktivitesini önemli ölçüde artırmıştır. İO^M konsantrasyonda önemli bir artış gözlemlenmemiştir. Eter ve 10”5 M atRA mitokondriden sitokrom c salımmına neden olurken bileşiklerin hiçbiri DNA merdiveni oluşumuna neden olmamıştır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF NOVEL RETINOIDS ON HUMAN ERYTHROCYTE GLUTATHIONE S-TRANSFERASES AND HUMAN LYMPHOCYTE DNA Karaman, Şule M. Sc, Department of Biochemistry Supervisor : Prof. Dr. Mesude İşcan September 2000, 84 pages. Retinoids comprise a group of compounds including retinoic acid (RA), retinal, vitamin A (retinol) and a number of natural and synthetic derivatives which may or may not possess all biological activities of vitamin A. They are useful agents for the treatment and chemoprevention of cancer but clinical use of retinoids is limited because of their toxicity. The effects of newly synthesized retinoid 2-[5,5,5,8,8-tetramethyl,5,6,7,8-tetrahydronaphtyl]benzimidazol5-methyl carboxylate(BITNm) and all-^ra«5-retinoic acid (atRA) on human erthrocyte Glutathione S-Transferase activity and their apoptotic effects on human lymphocytes were investigated. GST activities of erythrocytes were measured by using CDNB as substrate and for examining their apoptotic effects two methods were utilized, namely cytochrome c release and DNA ladder formation. Both all- trans-retmoic acid and BITNm caused an induction at 10“5 M concentration but no significant induction was observed with 10”6 M of atRA. Ether and 10"5 M of atRA caused cytochrome c release from human lymphocytes but no DNA ladder formation was observed for any of the treatments. Key Words : Retinoids, Glutathione S-Transferases, Cytochrome c release and DNA Ladder iii