Kolostomili bireylerde stoma torbasına konulan farklı esansiyel yağların kokunun giderilmesine, yaşam doyumu ve stoma uyumuna etkisi
Effects of different essential oils in stoma bags in removal of odor in individuals with colostomy, life satisfaction and effect on stoma fit
  1. Tez No: 934233
  2. Yazar: DUDU ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVBAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırma, kolostomisi olan bireylerde stoma torbasına konulan lavanta ve nane yağı esansiyel yağlarının kokunun giderilmesi, yaşam doyumu ve stoma uyumuna etkisinin belirlenmesi amacıyla randomize kontrollü müdahale çalışması olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini bir üniversite hastanesinin stomaterapi ünitesinde kayıtlı kalıcı kolostomisi olan hastalar; örneklemini ise örneklem kriterlerine uyan, gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden, 60 (20 lavanta yağı, 20 nane yağı, 20 kontrol grubu) hasta oluşturdu. Verilerin değerlendirilmesinde 'Sayısal Değerlendirme Ölçeği' (SDÖ), 'Yaşam Doyum Ölçeği' (YDÖ), 'Ostomi Uyum Ölçeği (OUÖ-23) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The study was carried out as a randomized controlled intervention study to determine the effect of lavender/peppermint oil essential oils placed in stoma bags in individuals with a colostomy to eliminate odor, life satisfaction, and stoma compliance. The research population is patients with permanent colostomy registered in a university hospital's stoma therapy unit. The sample consisted of 60 (30 lavender oil, 30 peppermint oil, 30 control group) patients who met the sampling criteria and voluntarily agreed to participate in the study. In the evaluation of the data, the 'Numerical Evaluation Scale' (NES), the 'Satisfaction with Life Scale (SLS), and the 'Ostomy Adjustment Scale' (OAS-23) were used. The lavender oil and peppermint oil groups had lower mean odor intensity, mean scores, higher life satisfaction, and stoma compliance scores compared to the control group.