Şûrâ-yı Devlet Maârif Dairesi(1868-1922)
The Council of State Education Department (1868-1922)
  1. Tez No: 934234
  2. Yazar: ALİ AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET ALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu çalışmada, Osmanlı İmparatorluğu'nda Tanzimat Dönemi ile ivme kazanan modernleşme sürecinde Şûrâ-yı Devlet Maârif Dairesi'nin eğitim politikalarına ve bürokratik yapılanmaya olan katkısını incelemektedir. Şûrâ-yı Devlet, 1868 yılında Fransa'daki Conseil d'État örnek alınarak kurulmuş, Osmanlı devlet teşkilatında yasama ve müzakere alanlarında önemli görevler üstlenmiştir. Maârif Dairesi ise bu yapının eğitimle ilgili düzenlemeler ve kararlar üreten birimi olarak faaliyet göstermiştir. Tezde, Maârif Dairesi'nin kurulma amacı, işleyiş mekanizması ve karar süreçleri ele alınmış, bu süreçlerin Osmanlı eğitim sistemine olan etkileri analiz edilmiştir. Tanzimat Dönemi'nde başlayan merkezileşme çabaları doğrultusunda Maârif Dairesi, medreselerden modern mekteplere geçiş sürecinde önemli bir rol oynamış; ilk ve ortaöğretim kurumlarının müfredatlarının belirlenmesi, hoca yetiştirme politikaları, âli derecedeki mekteplerin düzenlenmesi ve eğitim bütçelerinin tertibi gibi kritik konularda kararlar almıştır. Bu bağlamda tez, Maârif Dairesi'nin Osmanlı modernleşmesine yaptığı katkıyı hem eğitim politikaları hem de idari reformlar çerçevesinde ele almakta; bu süreçlerin toplumsal, kültürel ve ekonomik boyutlarını analiz etmektedir. Çalışma, Osmanlı arşiv belgeleri ışığında, Şûrâ-yı Devlet kararları ve dönemin eğitim raporları çerçevesinde hazırlanarak alan yazına önemli katkılar sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the contribution of the Şûrâ-yı Devlet Maârif Dairesi to educational policies and bureaucratic structuring during the modernization process of the Ottoman Empire, which gained momentum during the Tanzimat Era. Şûrâ-yı Devlet was established in 1868, modeled after the Conseil d'État in France, and played a significant role in the Ottoman administrative structure, particularly in the fields of legislation and deliberation. Maârif Dairesi functioned as the unit responsible for formulating regulations and decisions related to education within this structure. The thesis explores the purpose of the establishment, operational mechanisms, and decision-making processes of the Maârif Dairesi, analyzing their impact on the Ottoman education system. In line with the centralization efforts that began during the Tanzimat Era, Maârif Dairesi played a crucial role in the transition from traditional madrasahs to modern schools. It made decisions on critical issues such as determining the curricula for primary and secondary education institutions, policies for teacher training, the organization of higher education institutions, and the arrangement of educational budgets. In this context, the thesis examines the contribution of the Maârif Dairesi to Ottoman modernization within the framework of both educational policies and administrative reforms, analyzing the social, cultural, and economic dimensions of these processes. The study, based on Ottoman archival documents, aims to make a significant contribution to the literature by examining Şûrâ-yı Devlet decisions and educational reports of the period.