El-mudurnî'nin ''Verdetu'l-Melîh Fî Şerhi Burdeti'l-Medîh'' adlı eserinin tahkik ve tahlili
El-mudurnî's ''Verdetu'l-Melîh Fî Şerhi Burdeti'l-Medîh'' critical edition and analysis
  1. Tez No: 934239
  2. Yazar: YOUSSEF ALAHMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM ÖZNURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışma, Muhammed bin Mustafa el-Mudurnî'nin Verdetu'l-Melîh fî Şerhi Bürdeti'lMedîh adlı eseri ile ilgilidir. Hicri 1136 yılında yazımı tamamlanan bu eser Hz. Peygamber'e yazılan en önemli methiye kasidesi olarak kabul edilen Muhammed b. Saîd el-Bûsîrî'nin kaleme aldığı“Kasîdetü'l-bürde”üzerine yazılmış önemli şerhlerden biridir. Çalışma giriş ve üç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde el-Busirî'nin soyu, doğumu, yetişme tarzı, ilmi ve sosyal konumu ve eserleri ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise hayatı hakkkında çok az bilgi bulunan elMudurnî'nin şerhi Verdetu'l-Melîh'in kaynakları ve yazarın şerhte uyguladığı yöntem ve kullandığı kaynakların tespiti yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise eserin müellife ait olduğu tahmin edilen nüshası esas alınmış ve diğer iki nüshasıyla karşılaştırılarak tahkiki yapılmıştır. Şerhinde uyguladığı yöntemden anlaşıldığı kadarıyla oldukça iyi bir donanıma sahip olduğu anlaşılan el-Mudurnî'nin eserinin ortaya çıkarılmasının bilim dünyamıza katkı sunacağını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the work of Muhammed bin Mustafa al-Mudurni, titled“Verdetu'lMelih fi Şerhi Bürdeti'l-Medih.”Completed in 1136 AH, this work is one of the important commentaries written on“Qasidat al-Burda,”composed by Muhammad bin Sa'id alBusiri, which is considered the most important eulogy ode written for the Prophet Muhammad. The study is divided into an introduction and three sections. The first section discusses al-Busiri's lineage, birth, upbringing, scholarly and social status, and works. The second section focuses on al-Mudurni's commentary,“Verdetu'lMelih,”whose life is scarcely known, identifying the sources and the methods and resources used by the author in the commentary. The third section provides a critical edition of the work, based on the manuscript attributed to the author and compared with two other manuscripts. We hope that the publication of al-Mudurni's work, who is understood to have been wellequipped as evidenced by the method he applied in his commentary, will contribute to the world of scholarship.