Yeni siyasal katılım aracı olarak sosyal medya ve Şule Çet örneği
Social media as a new political participation tool and the example of Şule Çet
  1. Tez No: 934249
  2. Yazar: İBRAHİM GEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Teknolojinin hızlı dönüşümüyle birlikte bireylerin iradelerini ifade etme biçimleri değişmiş ve demokratik toplumlarda birey ile devlet arasındaki“katılım”kavramı yeni bir boyut kazanmıştır. Sosyal medya platformlarının kullanım süresi, bireysel katılım ve kolektif hareketlerin gücü üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Özellikle genç bireylerin sosyal medya kullanım yoğunluğunun, siyasal katılım süreçlerinde aktif bir rol oynamalarını desteklediği bulunmuştur. Şule Çet davasında sosyal medya, adalet taleplerinin geniş bir kamuoyu tarafından duyulmasını sağlamış ve #ŞuleÇetİçinAdalet gibi etiketlerle güçlü bir farkındalık yaratmıştır. Bu süreç, Python yazılımı ve Excel aracılığıyla veriler analiz edilerek istatistiksel olarak incelenmiştir. Araştırmada 505 katılımcıdan elde edilen veriler, sosyal medyanın siyasal katılım üzerindeki etkilerini analiz etmek amacıyla değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların %80,10'u sosyal medyayı hükümet politikalarına karşı önemli bir araç olarak görürken, %94,06'sının aktif bir sosyal medya hesabı bulunmaktadır. Ancak, katılımcıların %71,58'i sosyal medyanın siyasal katılımını artırmadığını belirtmiştir. Bununla birlikte, sosyal medyada siyasal içerik paylaşan ve yorum yapan bireylerin siyasal katılım puanlarının, bu faaliyetlerde bulunmayan bireylere göre anlamlı derecede yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Twitter'da siyasal katılım ölçek toplam puanı cinsiyet, yaş ve eğitim durumu gibi demografik faktörler açısından anlamlı farklılık göstermektedir. Kadın katılımcıların erkeklere göre daha yüksek siyasal katılım puanlarına sahip olduğu; ayrıca, lisans ve üzeri eğitim düzeyine sahip bireylerin siyasal katılım puanlarının, lise ve altı eğitim seviyesine sahip bireylere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Siyasal açıdan aktif bireylerin, siyasal içerik paylaşımı yapan ve sosyal medyayı siyasal katılım aracı olarak gören bireylerin ölçek puanlarının da anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir. Korelasyon analizleri, Twitter'da siyasal katılım ölçeği ve alt boyutlar arasında pozitif yönde yüksek ilişki olduğunu göstermiştir. Özellikle“siyasal ifade”,“yerel yönetim ve yardım”ile“propaganda, yürüyüş ve grev”alt boyutlarının ölçekle yüksek düzeyde ilişkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the rapid transformation of technology, the ways in which individuals express their will have changed and the concept of“participation”between the individual and the state in democratic societies has gained a new dimension. The duration of use of social media platforms has a decisive effect on individual participation and the power of collective movements. It has been found that the intensity of social media use, especially by young individuals, supports them to play an active role in political participation processes. In the Şule Çet case, social media ensured that demands for justice were heard by a wide public and created strong awareness with hashtags such as #JusticeForŞuleÇet. This process was statistically examined by analyzing the data using Python software and Excel. The data obtained from 505 participants in the study was evaluated in order to analyze the effects of social media on political participation. According to the research findings, 80.10% of the participants saw social media as an important tool against government policies, while 94.06% had an active social media account. However, 71.58% of the participants stated that social media did not increase their political participation. However, it was observed that the political participation scores of individuals who shared and commented on political content on social media were significantly higher than those who did not engage in these activities. The total score of the political participation scale on Twitter showed significant differences in terms of demographic factors such as gender, age and education status. It was determined that female participants had higher political participation scores than male participants; in addition, the political participation scores of individuals with a bachelor's degree and above were higher than those with a high school degree and below. It was determined that the scale scores of politically active individuals, individuals who shared political content and saw social media as a political participation tool were also significantly higher. Correlation analyses showed that there was a positive high relationship between the political participation scale on Twitter and the sub-dimensions. In particular, the sub-dimensions of“political expression”,“local government and aid”and“propaganda, marches and strikes”were found to be highly correlated with the scale.