Ferrit nanopartikül içeren poli(GMA) mikropartiküllere immobilize edilmiş lakkaz enziminin boyar madde giderme potansiyelinin araştırılması
Investigation of dye removal potential of laccase enzyme immobilized onto poly(GMA) microparticles containing ferrite nanoparticles
- Tez No: 934254
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE YAVAŞER BONCOOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezde, birlikte çöktürme yöntemi ile üretilen nikel ferrit nanopartiküllerin inkorpore edildiği poli(GMA) mikropartiküllerin sentezi, bu mikropartiküllere lakkaz enziminin kovalent immobilizasyonu ve immobilize enzimin boyar madde giderme etkinliği incelenmiştir. Partiküller FTIR, TEM, SEM, EDX ve ESR teknikleri ile karakterize edilmiş; ortalama 1μm çapında mikroküreler elde edilmiştir. Mikropartiküller 3-MPA ile modifiye edildikten sonra lakkaz enzimi EDC/NHS ile kovalent olarak immobilize edilmiş ve bağlanan lakkaz miktarı 173 μg lakkaz/mg mikropartikül olarak hesaplanmıştır. Serbest ve immobilize lakkazın aktiviteleri ABTS substratı ile ölçülmüş; optimum pH ve sıcaklıkları, kinetik sabitleri, ısıl, depo ve işlemsel kararlılıkları belirlenmiştir. Serbest ve immobilize lakkaz için optimum pH 3,0; optimum sıcaklıklar ise sırasıyla 45°C ve 35°C olarak tespit edilmiştir. Serbest ve immobilize lakkazın Km değerleri sırasıyla 1,01 ve 0,479 mM; Vmax değerleri ise 0,328 ve 0,256 U/mg olarak hesaplanmıştır. İmmobilize enzimin ısıl ve depo kararlılığının serbest enzime göre daha yüksek olduğu; immobilize enzimin on tekrar kullanım sonunda başlangıç aktivitesinin %56,3'nü koruduğu görülmüştür. İmmobilize lakkazın Congo Red, Orange G, Reactive Green 5, Brilliant Blue R ve gerçek tekstil atık su örneğini sırasıyla %98,3; %8,5; %62,8 ve %37,7 ve %50,0 oranında renksizleştirdiği belirlenmiştir. Üretilen lakkaz immobilize sistemin çevre kirliliğinin azaltılmasında bir alternatif sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the synthesis of poly(GMA) microparticles incorporated with nickel ferrite nanoparticles produced by coprecipitation, the covalent immobilization of laccase enzyme to these microparticles and the dye removal efficiency of immobilized enzyme was investigated. Particles were characterized by FTIR, TEM, SEM, EDX and ESR techniques; microspheres with an average diameter of 1μm were obtained. After the microparticles were modified with 3-MPA, laccase was covalently immobilized by EDC/NHS, and the amount of bound laccase was calculated as 173 μg laccase/mg microparticle. The activities of free and immobilized laccase were measured with ABTS substrate; optimum pH and temperatures, kinetic constants, thermal, storage and operational stabilities were determined. Optimum pH was determined as 3.0; optimum temperatures were 45°C and 35°C, for free and immobilized laccase, respectively. The Km values were 1.01 and 0.479 mM, and Vmax were 0.328 and 0.256 U/mg, for free and immobilized laccase, respectively. Thermal and storage stability of immobilized enzyme was higher than free enzyme, and immobilized enzyme retained 56.3% of its initial activity at the end of ten reuses. Immobilized laccase decolorized Congo Red, Orange G, Reactive Green 5, Brilliant Blue R and real textile wastewater sample at a rate of 98.3 %; 8.5%; 62.8%, 37.7% and 50.0%, respectively. It is considered that produced laccase immobilized system will offer an alternative for reducing environmental pollution.