Konut kira sözleşmesinin kiraya veren tarafından sona erdirilmesi
Termination of a residential lease agreement by the lessor
- Tez No: 934253
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLA OKYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamız, Türk Hukukunda özel şekilde düzenlenen konut kira sözleşmesine ve bu sözleşmenin kiraya veren tarafından ne şekilde sonlandırılabileceğine ilişkindir. Özellikle ülkemizde yaşanan ekonomik sorunlar ve kanunkoyucunun konut kira sözleşmesine ilişkin yapmış olduğu geçici düzenlemeler sonucunda konut kira sözleşmelerinin tarafları arasında sorunlar ortaya çıkmıştır. Özellikle kiraya verenler, konut kira sözleşmesine ilişkin düzenlemeler nedeniyle kira sözleşmelerini sona erdirme eğiliminde bulunmuşlardır. Bu da ülkemizde bir barınma sorununa neden olmuştur. Dolayısıyla özellikle kiraya verenlerin, konut kira sözleşmesine ilişkin özel hükümler ışığında sözleşmeyi nasıl sonlandırabileceğini incelemek gerekmektedir. Çalışmada bu doğrultuda ne gibi sonuçlar ortaya çıkacağına ilişkin de açıklamalarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our study is about the residential lease agreement, which is specially regulated in Turkish Law, and how this agreement can be terminated by the lessor. Due to the economic difficulties experienced in our country and the temporary regulations introduced by the legislator regarding residential lease agreements, various disputes have arisen between the parties to such agreements. In particular, lessors have tended to terminate residential lease agreements due to these regulatory changes. This situation has contributed to a housing crisis in the country. Therefore, it is necessary to examine how lessors can lawfully terminate a residential lease agreement in light of the specific legal provisions governing such contracts. This study also provides an analysis of the potential legal consequences that may arise in this regard.