15 Temmuz darbe girişiminin akademisyenlerin dini grup algıları üzerine etkisi (İnönü Üniversitesi örneği)
The effect of 15 July coup attempt on the academicians' perceptions of religious groups (İnönü University sample)
  1. Tez No: 934258
  2. Yazar: HASAN TOMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEKİN EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Türkiye'de 15 Temmuz 2016 tarihinde Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) liderliğinde askeri bir darbe girişimi gerçekleştirildi. Söz konusu darbe girişiminin dini bir grup olarak bilinen bir yapı öncülüğünde gerçekleştirilmesi ülke genelinde yerleşik birçok dini algının değişimine neden olmuştur. Kendini inanç yelpazesinin farklı noktalarında gören insanların darbe girişiminden dolayı dini gruplara dair farklı yaklaşımlar içine girdiği düşüncesiyle, dini gruplara yönelik algı değişiminin hangi yönde seyrettiğine dair bir araştırmanın yapılması sosyolojik bir araştırma bağlamında önemli görünmekteydi. Bu bağlamda, öğretim elamanların tecrübe ve deneyimlerinden faydalanılarak, söz konusu vakanın dini gruplara yönelik yaklaşımlarda, algılarda ne düzeyde bir etkiye neden olduğu incelenmiştir. Araştırmada eş zamanlı karma desen kullanılarak hem nicel hem de nitel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. 16 maddeden oluşan beşli likert bir Dini Grup Algı Ölçeği geliştirilerek nicel bir çalışma yapılmıştır. Nicel çalışma kapsamında 221 akademisyenin görüşleri alınmıştır. Bağımsız değişkenlere göre veriler değerlendirilmiştir. Buna ek olarak, 10 soru içeren bir mülakat formu aracılığıyla nitel bir araştırma yürütülmüştür. Nitel çalışmada, 42 akademisinin görüşlerine başvurulmuştur. Elde edilen bulgulara göre, darbe girişiminin İnönü Üniversitesinde görev yapan akademisyenlerin dini gruplara yönelik algılarında değişimlere yol açtığı görülmektedir. Bu bağlamda dini gruplar, genel anlamda olmazsa da, devlet için birer tehdit, toplum dayanışması için zararlı, ötekileştirici, daha az güvenilir, yabancı istihbaratlar, devletler tarafından kullanılabilecek odaklar şeklinde bir algının oluştuğu sonucu ortaya çıkmıştır. Her ne kadar toplumun dini gruplara karşı olan tutum değişimleri geleneksel algılarda ters yönde bir etki bırakmış olsa da, dini gruplara karşı daha temkinli, daha sorgulayıcı bir yaklaşımın da benimsendiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
On July 15, 2016, a military coup attempt was carried out in Turkey under the leadership of the Fetullah Terrorist Organization (FETÖ). The fact that the coup attempt was carried out under the leadership of an organization known as a religious group caused many changes in religious perceptions throughout the country. Considering that people who consider themselves at different points in the belief spectrum have different approaches to religious groups due to the military attempt, conducting a study on the direction of the change in perception towards religious groups seemed important in the context of a sociological study. In this context, the experience and expertise of academic staff was consulted to examine the extent to which the military attempt had an impact on approaches and perceptions towards religious groups. The study was conducted using a simultaneous mixed design, using both quantitative and qualitative methods. A quantitative study was conducted by developing a five-point Likert-type Religious Group Perception Scale consisting of 16 items. The opinions of 221 academicians were obtained within the scope of the quantitative study. The data were evaluated according to the independent variables. In addition, a qualitative study was conducted through an interview form containing 10 questions. The opinions of 42 academicians were sought in the qualitative study. According to the findings, it is seen that the coup attempt caused changes in the perceptions of academicians working at İnönü University towards religious groups. In this context, it is concluded that religious groups are perceived as a threat to the state, harmful to social solidarity, alienating, less reliable, and as focuses that could be used by foreign intelligence and states, although not in a general sense. Although the changes in society's attitude towards religious groups have had an adverse effect on traditional perceptions, it is also seen that a more cautious and questioning approach has been adopted towards religious groups.