Impact of artificial intelligence and social innovation on administrative decision-making in the context of Jordan
Yapay zekanın yönetimsel karar alma ve sosyal inovasyon üzerindeki etkisi: Ürdün'de bir durum çalışması
  1. Tez No: 934259
  2. Yazar: MOHAMMAD AMJAD SALEEM ALKURDI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. EVLA MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yapay zekânın (YZ) karar verme süreçleri üzerindeki etkisi çeşitli sektörlerde incelenmiş olsa da, sosyal inovasyon (Sİ) ile birlikte karar alma üzerindeki birleşik etkisine dair anlayış, özellikle gelişmekte olan ekonomiler bağlamında hâlâ sınırlıdır. Ayrıca, dijital çağın kritik bir sektörü olan telekomünikasyon alanında bu birleşik etkinin özel uygulaması da yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışma, Ürdün'deki telekomünikasyon şirketlerinde YZ ve Sİ'nin idari karar alma üzerindeki etkisini inceleyerek bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Özellikle, sosyal inovasyonun ve yapay zekânın, Ürdün'ün önde gelen üç iletişim şirketi olan Umniah, Orange ve Zain'in telekomünikasyon sektöründeki idari karar alma süreçlerinde yararlı araçlar olup olmadığını araştırmaktadır. Araştırma, Ürdün'deki üç farklı telekomünikasyon şirketinde görev yapan 319 yöneticiyle, beşli Likert ölçeği kullanılarak anket yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma aracının güvenirliği Cronbach alfa katsayısı (α) ile ölçülmüş; katsayı değeri 0.817 olarak bulunmuş ve bu değer, ölçeğin güvenilirliğinin uygun ve iyi düzeyde olduğunu göstermektedir. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla Pearson korelasyon katsayısı (r) testi de uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, Ürdün'deki telekomünikasyon şirketlerinde yönetimsel karar alma süreçlerinde sosyal inovasyon ile yapay zekâ arasında anlamlı ve güçlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda araştırma, şirketlerin ve çalışanlarının yapay zekâ uygulamalarını artırabilmeleri için finansal ve teknik destekle teşvik edilmesini önermektedir; böylece YZ'nin bu şirketlerin yapısındaki rolünün güçlendirilmesine katkı sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
While the impact of artificial intelligence (AI) on decision-making has been explored in various sectors, there remains a limited understanding of its combined influence with social innovation (SI) on administrative decisions, particularly within the context of developing economies. Furthermore, the specific application of this combined influence in the telecommunications sector, a critical industry in the digital age, remains under-researched. This study aims to address this gap by investigating the impact of AI and SI on administrative decision-making in Jordanian telecommunications companies. Specifically, it examines whether social innovation and artificial intelligence are useful tools in administrative decision-making in the telecommunication sector of Umniah, Orange, and Zain, three major communication companies in Jordan. The research was conducted with a survey application using a five-point Likert scale with the participation of 319 managers in three different telecom companies in Jordan. The reliability of the instrument in this was documented using Cronbach's alpha coefficient (α), and the coefficient results showed a value of 0.817, which shows that the reliability rate is appropriate and good. In order to examine the relationship between dependent and independent variables using correlation analysis, Pearson correlation coefficient test (r) was also performed. The results of the research showed that there is a significant and strong relationship between social innovation and artificial intelligence in the management decision-making process in Jordanian telecommunications companies. This research recommends providing companies and their employees with financial and technical support to increase artificial intelligence applications, thus contributing to the strengthening of its role in the structure of these companies.