Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde kültür ve meslek öğretmenleri arasındaki sınıf yönetimi farklılıkları
Differences in classroom management between cultural and vocational teachers in Vocational and Technical Anatolian High Schools
  1. Tez No: 934272
  2. Yazar: MERT KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Van ilindeki Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde görev yapan kültür ve meslek dersi öğretmenlerinin sınıf yönetimi yaklaşımlarını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, öğretmenlerin sınıf yönetimine ilişkin genel görüşlerini ve bu görüşlerin cinsiyet, kıdem ve eğitim düzeyi gibi değişkenlere göre nasıl farklılaştığını ortaya koymayı hedeflemiştir. Ayrıca, kültür ve meslek dersi öğretmenlerinin sınıf yönetimi anlayışlarının nasıl şekillendiği ve bu süreçte öğrencilerle olan etkileşimlerinin nasıl farklılık gösterdiği derinlemesine incelenmiştir. Araştırma, karma desene dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler, ölçekler aracılığıyla toplanmış; nitel veriler ise öğretmenlerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerle elde edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda, kültür dersi öğretmenlerinin genellikle teorik derslerde sınıf yönetimine odaklandığı, meslek dersi öğretmenlerinin ise uygulamalı derslerde daha işlevsel bir yönetim yaklaşımı benimsediği görülmüştür. Bu farklılıkların, öğretmenlerin mesleki rollerinden ve ders türlerinin doğasından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Sonuçlar, etkili sınıf yönetimi uygulamalarının hem akademik hem de mesleki başarıyı artırmadaki rolüne dikkat çekmektedir. kültür ve meslek dersi öğretmenlerinin sınıf yönetimi yaklaşımları arasında disiplin yönetimi, zaman planlaması ve öğretim materyallerinin kullanımı açısından belirgin farklılıklar bulunmuştur. Araştırma, sınıf yönetimi alanında öğretmenlerin mesleki gelişimlerini desteklemek amacıyla çeşitli öneriler sunmakta ve eğitim politikalarına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to compare the classroom management approaches of cultural and vocational teachers working in Vocational and Technical Anatolian High Schools in Van province. The study seeks to uncover teachers' general perspectives on classroom management and how these perspectives differ based on variables such as gender, seniority, and educational level. Additionally, it delves into how cultural and vocational teachers conceptualize classroom management and the ways their interactions with students vary during the teaching process. The research adopts mixed research method. Quantitative data were collected through scales, while qualitative data were obtained via semi-structured interviews with teachers. Analysis of the data revealed that cultural teachers primarily focus on managing theoretical lessons, whereas vocational teachers adopt a more functional approach to managing practical lessons. These differences were found to stem from the teachers' professional roles and the nature of the courses they teach. The findings highlight the critical role of effective classroom management practices in enhancing both academic and vocational success. Significant differences were identified between cultural and vocational teachers' approaches to classroom management, particularly in terms of discipline management, time planning, and the use of teaching materials. The study provides recommendations to support teachers' professional development in classroom management and aims to contribute to educational policies.