Uydu radar yer gözlemleri ile toprak nem düzeylerinin belirlenmesi
Determination of soil moisture levels with satellite radar observations
  1. Tez No: 934311
  2. Yazar: BETÜL ATALAY GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR AKTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sentinel-1, radar görüntüleme sistemi ile yüksek çözünürlüklü yer gözlemleri, özellikle toprak nemi gibi zorlu çevresel parametrelerin izlenmesine olanak tanımaktadır. Bu tezde, büyük veri kümelerinin işlenmesi ve görselleştirilmesi için güçlü bir araç olan Google Earth Engine platformu üzerinden Sentinel-1 uydusunun yükselen ve alçalan yörünge geçiş verileri kullanılarak 30 günlük ortalama kompozitler oluşturulmuş ve zaman serisi analizleri yapılmıştır. Bu kompozitlerin analizi ile toprak neminin zaman içindeki değişimi incelenmiştir. Çalışmada ayrıca, toprak nem değişimlerinin iklimsel faktörler, özellikle yağışlar ile ilişkisi de incelenmiştir. CHIRPS yağış verileri, toprak nemi verileri ile korelasyon analizi yapılarak yağış ile toprak nemi arasındaki ilişki ortaya konulmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma, uydu verileri kullanılarak Harran Ovası'ndaki toprak nem seviyelerinin yüksek doğrulukla izlenebileceğini ve sulama yönetimi, tarımsal planlama ve iklim değişikliği gibi konularda önemli veriler sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Sentinel-1 enables the monitoring of challenging environmental parameters, such as soil moisture, by providing high-resolution Earth observations through its radar imaging system. In this thesis, 30-day average composites were generated and time series analyses were conducted using the ascending and descending orbit pass data of the Sentinel-1 satellite via the Google Earth Engine platform, which is a powerful tool for processing and visualizing large datasets. The analysis of these composites examined the temporal changes in soil moisture. The study also investigated the relationship between these soil moisture variations and climatic factors, particularly rainfall. CHIRPS rainfall data were used for a correlation analysis with soil moisture data to explore the relationship between rainfall and soil moisture. As a result, this study demonstrated that soil moisture levels in the Harran Plain could be monitored with high accuracy using satellite data, providing valuable insights for irrigation management, agricultural planning, and climate change research.