The key factors affecting the consumer behavior of 18 and 24 age group on pure online retail sector in Türkiye
Türkiye'de saf online perakende sektöründe 18 ve 24 yaş grubundaki tüketici davranışlarını etkileyen temel faktörler
- Tez No: 934320
- Danışmanlar: DR. CARLA DE TONA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Griffith College Dublin
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, 18-24 yaş aralığındaki Türk tüketicilerin saf çevrimiçi alışveriş davranışlarını etkileyen temel faktörleri araştırmaktadır. Çevrimiçi tüketici davranışıyla ilgili literatürün büyük çoğunluğu diğer yaş gruplarına odaklanmıştır, bu nedenle bu çalışma 18 ve 24 yaş aralığındaki tüketici davranışını etkileyen faktörleri bulmayı ve tanımlamayı amaçlamaktadır. Bu araştırma, çevrimiçi perakendeciler, saf çevrimiçi perakendeciler ve tüketici davranışı hakkında temel terminolojiyi tanımlayan bir literatür taramasıyla başlar; ve çevrimiçi tüketici davranışını etkileyen temel faktörleri ortaya koyar. İncelenen literatüre göre, literatüre dayalı olarak kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Veriler, 18-24 yaş aralığındaki Türk tüketicilerle yapılan 15 yarı yapılandırılmış görüşmeyle toplanmıştır ve çalışmanın amacına ulaşmak için nitel yaklaşıma göre analiz edilmiştir. Bu tez, bulguların analizi, tartışılması ve araştırmanın sonucunu içermektedir. Bulgular, bazı faktörlerin Türkiye'de 18-24 yaş aralığındaki bireylerin saf çevrimiçi alışverişte tüketici davranışlarını güçlü bir şekilde etkilediğini göstermektedir. Araştırmanın bulguları, tüketicileri etkileyen bazı faktörlerin olduğunu ancak bunların temel faktörlere kıyasla çok büyük etkilere sahip olmadığını da ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
This study explores the key factors affecting the pure online shopping behavior of the Turkish consumers who are aged between 18 and 24. The majority of the literature on online consumer behavior is focused on other age groups, thus this study aims to find and describe the factors affecting the consumer behavior in 18 and 24 age range. This research starts with a literature review, which describes the core terminology about online retailers, pure online retailers, and consumer behavior; and introduces the key factors affecting the online consumer behavior. According to the literature reviewed, conceptual framework is created based on the literature. Data is collected by 15 semi-structured interviews with Turkish consumers who are aged between 18 and 24, and is analyzed according to the qualitative approach in order to achieve the purpose of the study. The paper concludes with analysis and discussion of the findings and the conclusion of the research. The findings represents that some of the factors strongly affect the consumer behavior of people, who are between 18 and 24 years old in Turkey, on pure online shopping. The findings of the research also demonstrate that there are some factors that affect consumers but they have not huge impacts compared to the key factors.