Okul yöneticilerinin sosyal kimliklerinin yönetim davranışlarına etkisine dair öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Teacher's views on the effect of school administrators' social identities on their administrative behaviors
- Tez No: 934319
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BALYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin sosyal kimliklerinin onların yönetsel davranışları üzerindeki etkisine dair öğretmen görüşlerini belirlemektir. Bu kapsamda sosyal kimliklerden toplumsal cinsiyet, medeni durum, hemşericilik, dini inanış ve sendikalaşmanın yöneticilerin yönetim davranışları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiş 2023-2024 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinde görev yapan 24 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımlarından olgu bilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak katılımcılarla yüz yüze görüşmeler yapılarak ve e-posta aracılığıyla elde edilmiştir. Toplanan veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarında okul yöneticilerinin yönetim davranışları üzerinde sosyal kimliklerin belirleyici bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Araştırılan sosyal kimliklerin ortaya koyduğu sonuçlar okul yöneticilerinin sahip olduğu sosyal kimliklerin yönetim davranışlarında çoğunlukla tarafsız hareket edememelerine sebep olduğunu göstermiştir. Türkiye'deki okul yöneticilerinin sosyal kimliklerini incelemek amacıyla yapılan bu çalışma farklı ülkelerdeki okul yöneticilerinin sosyal kimliklerinin incelendiği bir çalışma ile karşılaştırılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine teachers' views on the impact of school administrators' social identities on their administrativebehaviours. In this context, the effects of social identities such as gender, marital status, hometown affiliation, religious beliefs and unionisation on school administrators' administrative behaviours were examined. The study group of the research consisted of 24 teachers working in the province of Istanbul in the 2023-2024 academic year, which was determined by using the maximum diversity sampling method, one of the purposeful sampling methods. Phenomenology design, which is one of the qualitative research approaches, was used in the study. The data were collected through face-to-face interviews with participants and via email using a semi-structured interview form.The collected data were analysed by using the content analysis method. The results of the study indicated that social identities have a significant impact on school administrators' management behaviours. The results of the investigated social identities showed that the social identities of school administrators caused them to be generally unable to act impartially in their administrative behaviours. This study, which was conducted to examine the social identities of school administrators in Türkiye, can be compared with anotherstudy that examines the social identities of school administrators in different countries.