Coğrafi bilgi sistemleri ile Kemaliye ilçesinin (Erzincan) doğal afet risk analizi
Geographic information systems for natural disaster risk analysis of Kemaliye district (Erzincan)
- Tez No: 987334
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJDE AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Kemaliye (Erzincan) ilçesinin çeşitli doğal afet risk analizleri Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yöntemi ile çeşitli başlıklar altında incelenmiş ve analiz çıktıları çalışmanın bulgularını oluşturmuştur. Çalışma kapsamında afet, tehlike, risk, afet planlamalarına ait kavramsal ve kuramsal çerçeve Dünyadaki ve Türkiyedeki uygulalamalarla karşılaştırılmış, kavramlar literatürle desteklenmiştir. Araştırma sahasının fiziki ve beşeri özellikleri ise tüm yönleriyle ele alınmış olup afet risk analizleri doğrultusunda alınması gereken önlemler öneri olarak sunulmuştur. Tez kapsamında hazırlanan tüm haritalar ve yapılan tüm analizler ArcGIS 10.8.2 paket programında yapılmıştır. Programda hazırlanan Kemaliye ilçesine ait afet risk analizleri ise yorumlarla desteklenmiş ve ilçenin doğal afet risk potansiyeli belirlenmiştir. Elde edilen haritalar saha çalışmalarıyla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, various natural disaster risk analyses for the Kemaliye (Erzincan) district were examined under various headings using Geographic Information Systems (GIS), and the analysis outputs constituted the findings of the study. Within the scope of the study, the conceptual and theoretical frameworks related to disaster, hazard, risk, and disaster planning were compared with practices from around the world and in Türkiye, and the concepts were supported by literature. The physical and human characteristics of the research area were thoroughly examined, and recommendations for measures to be taken in line with disaster risk analyses were presented. All maps and analyses prepared within the scope of this thesis were conducted using ArcGIS 10.8.2. The disaster risk analyses for the Kemaliye district, prepared in this program, were supplemented with commentary, and the district's natural disaster risk potential was determined. The resulting maps were supplemented with field studies.