AHP tabanlı Waspas ve CoCoSo yöntemleriyle ideal avukat seçimi: İstanbul ili örneği
Selecting the ideal lawyer with AHP based Waspas and CoCoSo methods: Istanbul province example
  1. Tez No: 934346
  2. Yazar: HAMDİ KARTALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHAMİT EŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Toplumların düzen içinde yaşayabilmesi, bireyler arasındaki hak ve sorumlulukların belirlenmesi ve adaletin sağlanması için belirli kurallara ihtiyaç vardır. Bireyler arasındaki anlaşmazlıkların çözümünde, hakların savunulmasında ve adil bir yargı sürecinin işletilmesinde uzman kişiler olan avukatlar büyük önem taşır. Çalışmada literatür yardımıyla elde edilen kriterler uzmanlar yardımıyla belirlenmiş ve bu kriterler baz alınarak avukat seçimine etki eden kriterler ve AHP yöntemi yardımıyla bu kriterlerin önem ağırlıkları belirlenmiştir. Belirlenen kriterler kullanılarak CoCoSo ve Waspas yöntemleriyle ilgili alternatifler arasında sıralama yapılmıştır. Kriterlere ait verileri elde etmek için alternatif avukatlarla hukuki ilişki içinde bulunmuş müvekkilleriyle anket yapılmış ve bu anket sonuçları baz alınarak alternatif avukatlara kriterlere göre puan verilmiştir. Verilen puanların aritmetik ortalaması kullanılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler bireylerin avukat seçiminde en çok önem verdiği kriterlerin uzmanlık ve konuşma becerisi kriterleri olduğunu; en az önem verilen kriterlerin ofisin fiziki konumu ve avukatın kişiliği kriterleri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sıralama için kullanılan CoCoSo ve Waspas yöntemlerinin ikisinde de ilk 3 sırayı ve son 2 sırayı aynı alternatifler almıştır. Bu alternatiflerin özelliklerine bakıldığında uzmanlık kriterinin sonucu belirlediği görülmüştür. Çalışma, müvekkillerine hizmet sunan avukatlara ve avukat seçimi sürecinde olacak olan bireylere bu süreçlerinde yol açmaktadır. Müvekkillerin önem verdikleri kriterler avukatların hizmet sunumlarını şekillendirecekken; avukat arayışında olan bireyler de hukuki süreçlerde başarı için nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda aydınlanacaktır.
Özet (Çeviri)
For societies to maintain order, establish rights and responsibilities among individuals, and ensure justice, certain rules are necessary. Lawyers, as experts in resolving legal disputes, defending rights, and ensuring a fair judicial process, play a crucial role in this regard. In this study, criteria obtained through a literature review were determined with the assistance of experts. Based on these criteria, the factors influencing lawyer selection were identified, and their relative importance weights were calculated using the Analytic Hierarchy Process (AHP) method. The determined criteria were then utilized to rank alternatives using the CoCoSo and Waspas methods. To collect data related to the criteria, surveys were conducted with clients who had previously engaged in legal relationships with alternative lawyers. The survey results were used to assign scores to the alternative lawyers based on the specified criteria, with the arithmetic mean of the scores taken into account. The findings indicate that the most significant criteria in the selection of a lawyer are expertise and communication skills, whereas the least important criteria are the physical location of the office and the lawyer's personality. In both the CoCoSo and Waspas ranking methods, the top three and the bottom two alternatives remained consistent. Analyzing the characteristics of these alternatives revealed that the expertise criterion played a decisive role in the final rankings. This study provides guidance for both lawyers offering legal services to clients and individuals in the process of selecting a lawyer. While the criteria valued by clients shape the service delivery of lawyers, individuals seeking legal assistance will gain insight into the key factors that contribute to success in legal proceedings.