Eko-akıllı kent uygulamalarının entegrasyonundasüleymanpaşa ilçesinde ulaşım parametrelerinin incelenmesi
Inveigation of transportation parameters in suleymanpasadistrict in the integration of eco-smart city applications
- Tez No: 934345
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Toplumların tarih boyunca ideal kent arayışları, dönemlerin öne çıkan sorunlarına çözüm üretmek amacıyla şekillenmiştir. Bu arayış, farklı kentsel tipolojilerin oluşumuna katkı sağlamış ve her dönemde yeni yaklaşımları beraberinde getirmiştir. Günümüzde ise kentleşme sürecinde ortaya çıkan en önemli sorunlardan biri hızlı kentleşme ve bunun sebep olduğu çevresel problemler olmuştur. Kaynakların düşüncesizce tüketilmesi, doğanın zarar görmesine yol açmakta ve bu durum çevreye duyarlı yaşama fikrini gün yüzüne çıkarmaktadır. Çevreye duyarlı kentlerin tasarlanması fikri, süreç içerisinde sürdürülebilirlik kavramıyla doğrudan bir ilişki içinde gelişmiştir. Sürdürülebilirlik, yaşam alanlarındaki konforu sağlarken, doğanın varlığını tehdit etmeden kaynakların akılcı ve verimli kullanılmasını hedefleyen bir anlayıştır. Bu bağlamda, kendi kendine yetebilen bir kent modeli olan eko-kentler, çevresel sorunlara çözüm arayan bir yaklaşım olarak ortaya çıkmıştır. Diğer taraftan, teknolojinin hayatımızda yer kaplaması, kent sorunlarına çözüm arayışlarında yeni bir boyut getirmiştir. Teknolojinin kullanımıyla geliştirilen akıllı şehir tasarımları, kentsel yaşamı kolaylaştırmayı ve sürdürülebilir bir gelecek sunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, kentleşmenin yol açtığı sorunlara çözüm bulabilmek amacıyla eko-kent ve akıllı şehir modellerinin ulaşım parametreleri üzerinden nasıl çalışabileceğini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Bu kapsamda, öncelikli olarak eko-kent ve akıllı kent literatürleri detaylı bir şekilde incelenmiş, ilgili tez, makale ve bildiri metinleri analiz edilmiştir. Elde edilen veriler sentezlenerek her iki modeldeki ulaşım parametrelerinin birbiriyle nasıl entegre edilebileceği üzerine bir değerlendirme yapılmıştır. Bu değerlendirmeler, gelecekteki ihtiyaçların belirlenmesi ve projelerin literatüre katkı sağlaması açısından önemli bir ışık tutma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, societies quest for the ideal city has been shaped by the need to address the pressing issues of their respective eras. This pursuit has contributed to the formation of various urban typologies and has introduced new approaches in every period. Today, one of the most significant problems arising in the urbanization process is rapid urbanization and the environmental issues it causes. The reckless consumption of resources leads to environmental degradation, bringing the idea of environmentally conscious living to the forefront. The concept of designing environmentally friendly cities has evolved in direct relation to the notion of sustainability. Sustainability is an approach that aims to ensure comfort in living spaces while utilizing resources rationally and efficiently without threatening the existence of nature.In this context, eco-cities, a self-sufficient urban model, have emerged as an approach to addressing environmental challenges. On the other hand, the increasing presence of technology in our lives has introduced a new dimension to the search for solutions to urban problems. Smart city designs, developed through the use of technology, aim to facilitate urban life and promote a sustainable future. This study seeks to evaluate how eco-city and smart city models can function based on transportation parameters to address the challenges posed by urbanization. In this scope, a detailed review of the eco-city and smart city literature was conducted, analyzing relevant theses, articles, and conference papers. The synthesized data were then used to assess how transportation parameters in both models can be integrated. These evaluations hold significant potential to guide future needs and contribute to the literature on urban planning and sustainability.