Discharge coefficient for slit weirs
Dar yarıklı savaklar için debi katsayısı
  1. Tez No: 93435
  2. Yazar: ONUR HINÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. METİN GER, DOÇ. DR. İSMAİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
oz DAR YARIKLI SAVAKLAR İÇİN DEBİ KATSAYISI HINÇAL, Onur Yüksek Lisans, înşaat Mühendisliği Bölümü Tez Danışmanı :Prof.Dr.A.Metin GER Yardmıcı Danışman :Doç.Dr.İsmail AYDIN Haziran 2000, 61 sayfa Keskin kenarlı savaklar açık kanallarda debi ölçümlerinde çok elverişli ölçüm aletleridir.Ölçülecek debiler çok küçük olmadıkları takdirde, çeşitli ebatlarda olan keskin kenarlı savakların doğruluğu çok memnun edicidir. Buna rağmen, küçük debiler için, gerek geometrik kısıtlamalardan, gerekse doğruluğun memba yüküne bağlılığı nedeniyle, bu savakların işe yararlığı tanşılır konuma gelir. Bu çalışmada, keskin kenarlı savakların bu iki dezavantaj mı elemeye teşebbüs edilmiştir. Deneylere dayandırılarak, dar yarıklı savak üzerinden geçen debi ile geometrik ve akışkan özellikleri arasındaki ilişkinin çok elverişli bir şekli elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Debi Ölçümü, Dar yarıklı savak, doğruluk iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DISCHARGE COEFFICIENT FOR SLIT WEIRS HINÇAL, Onur M.Sc, Department of Civil Engineering Supervisor : Prof.Dr.A.Metin GER Co-Supervisor : Assoc.Prof.Dr.İsmail AYDIN June 2000, 61 pages Sharp crested weirs are very convenient tools of discharge measurement in open channels. Unless discharges to be measured are very small, the accuracy of the sharp crested weirs, which were in various forms, is very satisfactory. However, for small discharges, either because of the limitations of geometrical constraints or dependence of accuracy on the upstream head, the utility of these weirs becomes questionable. In this study, an attempt is made to eliminate both of these drawbacks of the sharp crested weirs; rectangular slit weir is studied. Based on experiments, a very convenient form of a relationship between the discharge over the slit and geometrical and fluid properties is obtained. Keywords : Discharge measurement, slit weirs, accuracy in