Interface manning raughness coefficient for compound channel
Bileşik kanallarda arayüzey manning pürüzlülük katsayısı
  1. Tez No: 75962
  2. Yazar: UĞUR KAYATÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TOKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
oz BİLEŞİK KANALLARDA ARAYÜZEY MANNING PÜRÜZLÜLÜK KATSAYISI KAYATÜRK, Uğur Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Nuray TOKYAY Eylül 1998, 139 Sayfa Ana kanal ile taşkın yatağı arasındaki, yanal momentum transferi kendisini görünürdeki kesme gerilmesi olarak gösterir. Bunun sonucu olarak da, bileşik kanallarda su taşıma kapasitesi önemli ölçüde azalır. Taşkın yatağı pürüzlülüğünün artması ile bileşik kanalın taşıma kapasitesi daha da düşer. Bu çalışmada, görünürdeki kesme gerilmesini gözönüne alan, ara yüzey Manning pürüzlülük katsayısı önerilmiştir. Önerilen bu pürüzlülük katsayısı kullanılarak debiyi daha doğru hesap edebilen bir yöntem geliştirilmiştir. Bu çalışmada elde edilen ve literatürde bulunan veriler kullanılarak, yeni yöntem, literatürdeki diğer güvenilir yöntemlerle kıyaslanmıştır. Anahtar Kelimeler : Bileşik kanal, Debi, Manning pürüzlülük katsayısı iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTERFACE MANNING ROUGHNESS COEFFICENT FOR COMPOUND CHANNELS KAYATÜRK, Uğur M. S., Department of Civil Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Nuray TOKYAY September 1998, 139 Pages The lateral momentum transfer between the main channel and floodplain manifests itself as apparent shear stress which reduces the capacity of a compound channel significantly. This reduction in capacity becomes pronounced when the floodplain is rougher than the main channel. An interface Manning roughness coefficient is introduced to take into account the apparent shear stress occuring at the interface of main channel and floodplain. Associated with it, a new method is proposed to estimate the discharge as accurately as possible. The method proposed is compared with those which are considered as the most reliable methods in literature by using the data both obtained in the present study and available in literature. Keywords : Compound channel, Discharge, Manning roughness coefficient iii