Discharge coefficient of rectangular sharp-crested weirs for small weir helghts
Küçük savak yükseklikleri için dikdörtgen keskin kenarlı savaklarda debi katsayısı
- Tez No: 119253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TOKYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
öz KÜÇÜK SAVAK YÜKSEKLİKLERİ İÇİN DİKDÖRTGEN KESKİN KENARLI SAVAKLARDA DEBİ KATSAYISI TURHAN, Zehra Gül Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Danışmanı : Doç.Dr. Nuray TOKYAY Aralık 2002, 35 sayfa Bu çalışmada yatay dikdörtgen bir kanal ucuna yerleştirilmiş dikdörtgen keskin kenarlı savaklar üzerindeki akım incelenmiştir. Bu tip yapılar yeğin olarak hidrolik mühendisleri tarafından çoğunlukla laboratuar deneylerinde tasarlanıp kullanılmasına rağmen, uluslararası kabul gören ortak bir debi katsayısı bulunmamaktadır. Bu çalışmada, keskin kenarlı savaklar üzerindeki yüksek düşüler sorgulandı ve savak üzerindeki su düşüşü ve savak yüksekliğine bağlı deney sonuçlan elde edildi. Deney sonuçlarına ve basitleştirilmiş kuramsal ilkelere dayanarak, debi katsayısı ile savağın geometrisi ve savak üzerinden geçen debinin akışkan özellikleri arasında bir ilişki elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Debi katsayısı, keskin kenarlı savak iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DISCHARGE COEFFICIENT OF RECTANGULAR SHARP-CRESTED WEIRS FOR SMALL WEIR HEIGHTS TURHAN, ZEHRA GÜL M.Sc, Department of Civil Engineering Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Nuray TOKYAY December 2002, 35 pages Flow past a rectangular sharp-crested weir located at the end of a horizontal rectangular channel is investigated in this thesis. Although this type of structure has been designed and used extensively by hydraulic engineers mostly in laboratory tests, a universally acceptable discharge coefficient does not exist. In this study, high heads over sharp-crested weir are questioned and experimental results related to head of flow over the weir and the weir crest height were obtained. Based on experimental results and simplified theoretical considerations, a general relationship between the discharge coefficient and geometry of weir and properties of flow over weir is obtained. Keywords : Discharge coefficient, sharp-crested weirs m