Opera eserlerinde delirme sahnelerinin detaylı psikolojik analizinin yapılması ve müzikteki yansımalarının incelenmesi
A comprehensive psychological analysis of madness scenes in operas and the examination of their musical reflections
- Tez No: 934385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY HATİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, opera eserlerindeki delirme sahnelerinin müzikal, dramatik ve psikolojik boyutlarını çok yönlü bir perspektifle incelemeyi amaçlamaktadır. Lucia di Lammermoor, Aida, The Rake's Progress ve Salome gibi başyapıtların yanı sıra, opera tarihinin diğer önemli eserleri de çalışma da yer verilmiştir. Araştırmanın temel amacı, bu delirme sahnelerinin opera sanatındaki merkezi rolünü anlamak, izleyiciler üzerindeki duygusal ve dramatik etkilerini değerlendirmek ve bu sahnelerin müzik, karakter yaratımı ve sahneleme süreçlerine olan katkılarını ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen 90 katılımcılı anketin sonuçları, delirme sahnelerinin izleyiciler ve sanatçılar üzerindeki etkilerini anlamaya yönelik kapsamlı bir veri seti sunmuştur. Bulgular, delirme sahnelerinin yalnızca bireysel bir çöküşün dramatik dışavurumu olmadığını, aynı zamanda toplumsal normlara karşı bir eleştiri sunduğunu ve bireyin bilinçdışı çatışmalarını yansıtan bir sanat formu olduğunu göstermektedir. Katılımcılar, bu sahnelerin empatiyi artırdığı, müzikle karakterin ruhsal çözülmesi arasında güçlü bir bağ kurduğu ve dramatik anlatıyı derinleştirdiği konusunda ortak görüş bildirmiştir. Çalışmada, Freud'un bastırma teorisi, Jung'un trajik kahraman arketipi ve Lacan'ın bilinçdışı üzerine geliştirdiği teorik yaklaşımlar temel alınarak psikolojik analizler gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda, delirme sahneleri, bilinçdışındaki çatışmaların sanatsal bir yansıması olarak değerlendirilmiştir. Müzikal motiflerin analizi, bu sahnelerin dramatik etkisini güçlendiren en önemli araçlardan biri olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle Lucia di Lammermoor'daki flüt solosu ve Aida'daki orkestral patlamalar, karakterin zihinsel ve duygusal çözülmesini yansıtan çarpıcı örnekler olarak öne çıkmıştır. Bu çalışma, delirme sahnelerinin opera sanatının dramatik yapısındaki merkezi rolünü vurgulamakta ve bu sahnelerin sanatçılar, izleyiciler ve araştırmacılar için taşıdığı sanatsal ve psikolojik değeri ortaya koymaktadır. Araştırmanın sonuçlarının, opera sanatına olan akademik ilginin artırılmasına ve sahneleme süreçlerine dair yeni yöntemlerin geliştirilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide a multidimensional analysis of madness scenes in opera, focusing on their musical, dramatic, and psychoanalytic aspects. Iconic works such as Lucia di Lammermoor, Aida, The Rake's Progress, and Salome are examined alongside other significant operas to understand the central role of madness scenes in the art form. The primary goal is to explore how these scenes impact audiences, contribute to character development processes, and enhance staging practices through their intricate interplay of music and drama. A survey involving 90 participants provides a comprehensive dataset to evaluate the effects of madness scenes on both audiences and performers. The findings suggest that madness scenes are not merely portrayals of individual breakdowns but also serve as critiques of societal norms and artistic representations of unconscious conflicts. Participants unanimously highlighted the ability of these scenes to evoke empathy, create a powerful connection between music and character psychology, and deepen the narrative's dramatic intensity. Grounded in Freud's repression theory, Jung's archetypes of the tragic hero, and Lacan's theories on the unconscious, the study conducts a psychoanalytic analysis of madness scenes as reflections of inner conflicts. Musical motifs are identified as crucial elements that amplify the dramatic impact of these scenes. Notable examples include the flute solo in Lucia di Lammermoor and orchestral crescendos in Aida, both of which effectively convey the mental and emotional disintegration of their respective characters. This study underscores the centrality of madness scenes within the artistic structure of opera, highlighting their profound emotional resonance and psychological depth. By offering insights into the artistic and psychoanalytic significance of these scenes, the research aims to contribute to the academic discourse on opera and inspire innovative approaches to staging and performance.