Üniversite öğrencilerinde özgüven, sosyal onay ihtiyacı ve ilişki doyumunun beden algısı üzerindeki etkisi
The impact of self-confidence, need for social approval and relationship satisfaction on body image in university students
  1. Tez No: 934386
  2. Yazar: ECE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜLTEGİN ÖGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada kişinin kendi beden algısını 3 farklı alanda inceleyeceğiz. Bu alanlar toplumsal alan, bireysel alan ve partner ilişkisi alanı olarak üçe ayrılıyor. Toplumsal alanı toplumsal onay ihtiyacını ölçerek, bireysel alanı öz yeterlilik kavramını ölçerek, partner ilişkisi alanını da ilişki doyumunu ölçerek tanımlayacağım. Yani bu araştırmada yetişkinlerde öz yeterlilik, sosyal onay ihtiyacı ve ilişki doyumunun beden algısı üzerindeki etkisi araştırılacaktır. Kavramlar ve onları etkileyen kavramlar tanımlanacak, hepsinin arasındaki ilişkilerin ortaya konulacak ve ardından her bir değişkenin beden algısının üzerine etkisini hipotezlerle test edilecektir. Nicel araştırma yöntemleri kullanılarak, açıklayıcı araştırma tasarımı ile anket tekniği kullanılarak veriler toplanıp, sosyal onay ihtiyacının, öz yeterliliğin ve ilişki doyumunun beden algısına etkisi çoklu regresyon analizi ile incelenecektir. Katılımcıların demografik özelliklerine göre t-test ve korelasyon analizleri kullanılarak karşılaştırmalar yapılacaktır. Araştırmada katılımcılar 18-35 yaş grubundan seçilecektir. Hem kadınlar hem erkekler araştırmanın örneklemini oluşturacaktır ve bu örneklem toplamda 122 kişi olacaktır. Araştırmada amaçlı örneklem yöntemi tercih edilecektir. Çünkü araştırmada hedef kitle yetişkin kategorisindeki Bilgi Üniversitesi öğrencileri olacaktır ve araştırmada sadece partneri olan katılımcılara yer verilecektir. Katılımcılara online anket seçeneği ile oluşturulan anket formları iletilecektir. Elde edilen veriler üzerinden istatistiksel analizler yapılacak ve raporlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this research, we will examine people's own body perception in 3 different areas. These areas are social area, individual area, and partner relationship area. I will define the social domain by measuring the need for social approval, the individual domain by measuring self-confidence, and the partner relationship domain by measuring relationship satisfaction. In other words, this study will investigate the effects of self-confidence, need for social approval and relationship satisfaction on body image in adults. Concepts and the concepts that affect them will be defined, the relationships between them will be revealed, and then the effects of each variable on body perception will be tested with the hypotheses. I am going to use quantitative research methods and the data will be collected using a survey technique with an explanatory research design, the effects of the need for social approval, self-confidence and relationship satisfaction on body perception will be examined with multiple regression analysis. Comparisons will be made using t-test and correlation analyzes according to the demographic characteristics of the participants. Participants in the research will be selected from between 18-35 age group. Both women and men will constitute the sample of the research and this sample will be 122 people in total. Purposive sampling method will be preferred in the research. Because the target audience in the research will be Bilgi University students in the adult category and only participants who have romantic relationships will be included in the research. Survey forms which are created with the online survey option will be sent to the participants. Statistical analyzes will be made and reported on the data obtained.