İntihar girişiminde bulunmuş kişilerin ölüm algısı: Zihinselleştirme kapasitesi ve edilgenlik, girişkenlik saldırganlık tutumları açısından bir inceleme
Death perception of suicide attempters: An investigation in terms of mentalization capacity and passivity, assertiveness and aggression attitudes
  1. Tez No: 934387
  2. Yazar: FATMA MAÇİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARAM BİLLUR ÇELİK ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İntihar, dünya çapında yaygınlığı giderek artan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Literatürde intiharı farklı açılardan açıklayan birçok teori bulunmaktadır ve intihar davranışlarını etkileyebilecek pek çok psikolojik değişken üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Ancak ölümü algılama biçimlerimizin intihar davranışlarına etkisi üzerine yapılan çalışmaların yetersiz olduğu görülmüştür. Bu araştırmada intihar girişiminde bulunmuş kişilerin ölümü ne şekilde algıladıkları, zihinselleştirme kapasitelerinin nasıl olduğu ve zor durumlarla karşılaştıklarında duygu ve düşüncelerini ifade etmek için hangi davranış yollarını tercih ettiklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bununla beraber ölümün anlamları, zihinselleştirme kapasitesi ve edilgenlik, girişkenlik, saldırganlık tutumları arasındaki ilişkiler de incelenmiştir. Bunun için geçmişinde intihar girişimi bulunan 124 kişi ve intihar girişimi olmayan 138 kişiye ulaşılmıştır. Katılımcılar dijital ortama aktarılmış Demografik Bilgi Formu, Ölümün Anlamları Ölçeği, Zihinselleştirme Ölçeği ve Edilgenlik, Girişkenlik, Saldırganlık Ölçeği'ni online şekilde doldurmuşlardır. Araştırma verileri SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Öncelikle kullanılan ölçeklerin güvenilirlik analizleri yapılmış, intihar girişimi olan ve olmayan katılımcıların karşılaştırılması için bağımsız gruplar t testi kullanılmış ve değişkenlerin birbiriyle olan ilişkisini incelemek için korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre geçmişinde intihar girişimi olan kişilerin olmayanlara kıyasla anlamlı düzeyde ölümün anlamlarından yok oluş boyutunda daha yüksek puanlar aldıkları, zihinselleştirme kapasitelerinin daha düşük olduğu ve saldırganlık tutumlarının daha yüksek olduğu bulgulanmıştır. Ölümün anlamları, zihinselleştirme ve tutumlar ile ilgili değişkenlerin birbiriyle olan ilişkilerinde yüksek anlamlılık düzeyinde korelasyonlar bulunmamıştır. Ancak orta ve zayıf düzeyde bulunan korelasyonlarla zihinselleştirme kapasitesi arttıkça girişkenlik tutumlarının arttığı, zihinselleştirme kapasitesi azaldıkça ise edilgenlik ve saldırganlık tutumlarının arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Suicide is an important public health problem with increasing prevalence worldwide. In the literature, there are many theories explaining suicide from different perspectives and studies have been conducted on many psychological variables that may affect suicidal behaviours. However, it has been observed that studies on the effect of the way we perceive death on suicidal behaviours are insufficient. In this study, it was aimed to examine how people who attempted suicide perceive death, how their mentalizing capacities are and which behavioural ways they prefer to express their feelings and thoughts when faced with difficult situations. In addition, the relationships between the meanings of death, mentalizing capacity and passivity, assertiveness and aggression attitudes were also examined. For this purpose, 124 people with a history of suicide attempts and 138 people without suicide attempts were reached. Participants completed the Demographic Information Form, Meanings of Death Scale, Mentalization Scale and Passivity, Assertiveness, Aggression Scale online. The research data were analysed using SPSS software. Firstly, reliability analyses of the scales used were performed, independent groups t test was used to compare the participants with and without suicide attempts, and correlation analysis was performed to examine the relationship between variables. According to the results of the study, it was found that the participants with a history of suicide attempt had significantly higher scores in the extinction dimension of the meanings of death, lower mentalizing capacities and higher aggression attitudes compared to those without a history of suicide attempt. Correlations at high significance level were not found in the relationships between the variables related to the meanings of death, mentalization and attitudes. However, with correlations found at medium and weak levels, it was seen that as the mentalising capacity increased, assertiveness attitudes increased, and as the mentalizing capacity decreased, passivity and aggression attitudes increased.