Fen bilimleri dersi ışığın yayılması ünitesinde kaçış odası oyunu kullanımının 5. sınıf öğrencilerinin akademik başarı, motivasyon ve kalıcılığa etkisi
The impact of using escape room game in the light propagation unit of the science course on 5th grade students' academic achievement, motivation, and retention
  1. Tez No: 934406
  2. Yazar: SERAP ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER MUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada 5.sınıf fen bilimleri dersi“Işığın Yayılması”ünitesine, oyunun farklı bir türü olan kaçış odası oyunu entegre edilmiştir. Bu amaç doğrultusunda 5.sınıf fen bilimleri dersi kazanımlarına yönelik eğitsel kaçış odası oyunu tasarlanmış, uygulanmış ve değerlendirilmiştir. Geliştirilen kaçış odası oyunun öğrenciler üzerinde akademik başarısı, fen öğrenmeye yönelik motivasyonu ve kalıcılığa etkisi incelenmiştir. 2022-2023 eğitim öğretim yılı Kayseri ilinde bir devlet okulunda öğrenim gören 40 tane 5.sınıf öğrencisinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. 20 kişiden oluşan deney grubuna, fen dersinin kazanımlarına uygun olarak hazırlanmış kaçış odası oyunu ünite sonunda takımlar halinde olacak şekilde uygulanmıştır. Kontrol grubu öğrencileri ise müfredatta yer alan kazanımlara bağlı kalarak öğrenim görmüştür. Çalışmanın başlangıcında ve sonunda, deney ve kontrol grubu öğrencilerine, ışığın yayılması akademik başarı testi, fen öğrenmeye yönelik motivasyon ölçeği ve kalıcılık testi, ön test-son test olarak uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, SPSS 27.0 istatistik programı ile değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre akademik başarılarında anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Deney ve kontrol grubu kalıcılık testi ve fen öğrenmeye yönelik motivasyon ölçekleri incelenmesi sonucu, deney grubu lehine anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Bu veriler sonucunda, kaçış odası oyunu etkinliğinin öğrencilerin kalıcılık testi başarılarına ve fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarına olumlu etki ettiği görülmüştür. Bu araştırma, kaçış odası oyununun 5.sınıf fen bilimleri dersi ışığın yayılması ünitesi kapsamında, bu alanda çalışan araştırmacılara ve fen bilimleri öğretmenlerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, an escape room game, which is a different type of game, was integrated into the 5th-grade science course unit“Propagation of Light.”For this purpose, an educational escape room game was designed, implemented, and evaluated based on the learning objectives of the 5th-grade science curriculum. The effects of the developed escape room game on students' academic achievement, motivation towards learning science, and retention were examined. The study was conducted with 40 5th-grade students attending a public school in Kayseri during the 2022-2023 academic year. The escape room game, prepared in alignment with the science course objectives, was applied to the experimental group of 20 students at the end of the unit in teams. The control group students, on the other hand, continued their learning based on the curriculum's objectives. At the beginning and end of the study, academic achievement tests on the propagation of light, motivation scales towards learning science, and retention tests were administered as pretests and post-tests to both the experimental and control groups. The findings were analyzed using the SPSS 27.0 statistical program. According to the findings, no significant difference was observed in academic achievement. However, statistical significant differences favoring the experimental group were identified in the retention test and the motivation scales towards learning science. Based on these findings, it was observed that the escape room game activity had a positive impact on students' retention test performance and motivation towards learning science. This research is expected to contribute to researchers and science teachers working in this field, particularly in the context of the“Propagation of Light”unit in the 5th-grade science course.