Fen bilimleri dersinde mektup yazma etkinliğinin 5. sınıf ışığın yayılması / fiziksel olaylar ünitesinde öğrencilerin başarılarına etkisi ve mektup yazma etkinliği hakkında öğrenci görüşlerinin belirlenmesi
The effect of letter writing activity in science class on the success of students in the 5th grade light diffusion / physical events unit and determination of student opinions about letter writing activity
  1. Tez No: 554370
  2. Yazar: AHMET POLAT YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESER ÜLTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma Ortaokul 5. Sınıf Fen Bilimleri dersi Işığın Yayılması / Fiziksel Olaylar Ünitesinde öğretmene mektup yazmanın öğrencilerin akademik başarılarına etkisini ve derse yönelik görüşlerini belirlemek için yapılmıştır. Araştırma grubunu devlete bağlı bir ortaokulun 2017-2018 eğitim- öğretim yılında 5/A ve 5/B şubelerinde öğrenim gören 36 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada deney grubu olarak 5/B şubesi, kontrol grubu olarak da 5/A şubesi kura ile seçilmiştir. Uygulamaya başlamadan önce iki şubeye yapılan seviye testi öğrencilerin başarı bakımından anlamlı farklarının olup olmadığını belirlemek bakımından yapılmış ve 5A-5B sınıflarında anlamlı fark olmadığı görülmüştür. Çalışmada deney grubu öğrencilerine 2017-2018 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde Fen Bilimleri dersi Işığın Yayılması / Fiziksel Olaylar Ünitesi boyunca konu bitişlerinde öğretmene mektup yazma etkinliği yaptırılmış öğrendikleri ile ilgili bildikleri bu mektuplara yazmaları söylenmiştir. Öğretmen tarafından kontrol edilen mektuplar, her konu sonunda tekrar ettirilmiş, etkinliğim devamı sağlanmaya çalışılmıştır. Çalışmada; deney ve kontrol grubu öğrencilerine 5. Sınıf Işığın Yayılması / Fiziksel Olaylar Ünitesi ile ilgili hazırlanan test ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Öğrencilerin bu çalışma ile ilgili görüşlerini almak için başka bir araştırmacı tarafından geliştirilen anket tarama formu bu çalışmaya uyarlanmıştır. Çalışmanın sonucunda elde edilen verilerin analizi SPSS paket programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmadaki analizler ve ortaya çıkan nicel veriler IBM SPSS v22 paket programı kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde, seviye belirleme testi için Mann Whitney-U testi kullanılmış ve fen bilimleri başarı testi için öğrencilerin ortalamaları arasındaki farkların test edilmesi amacıyla da Bağımsız Örneklemler T-Testi kullanılmıştır. Öğrencilerin“Mektup Yazma Etkinliği”hakkındaki görüşlerini belirlemek amacıyla kullanılan tarama formu nitel analiz yöntemlerinden betimsel içerik analiz yöntemi kullanılarak temalandırma yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda elde edilen veriler, konuları yazarak tekrar etmeye olanak sağlayan ve öğrencilerin kalıcı öğrenmesine etki eden“Mektup Yazma Etkinliği”nin öğrencilerin akademik başarılarını attırdığını göstermiştir. Ayrıca uygulama sonunda yapılan anket tarama formu sonuçlarına göre,“Mektup Yazma Etkinliği”nin deney grubu öğrencilerinin görüşlerine olumlu yönde etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify the effects of writing letters to the teacher on student' academic achievement and opinions about the lesson in secondary school fifth grade science lesson in the unit“light diffusion / physical events”. The sample for the study was composed of 36 students studying in the 5/A and 5/B classes of a state secondary school in 2017 2018 educational year. The experimental group was 5/B and the control group was 5/A, which was decided through drawing. Before the treatment was started, a pre-test was given to the two classes in order to see if there was a meaningful difference in achievement between the classes and it was found that there was not any meaningful difference between classes 5/A and 5/B. During the study, the students in the experimental group were made to write letters to their teacher all throughout the unit on the light diffusion / physical events in the science lesson at the end of each topic in the second semester of 2017-2018 educational year and they were asked to write what they learnt in the related unit in those letters. The letters, checked by the teacher, were repeated upon the teacher's request at the end of each topic in order to contribute to the continuation of the activity. In the study, a test designed for the unit on the light diffusion / physical events in fifth grade was administered to both the experimental group and the control group as the pre-test and the post-test. To obtain the students' views about the study, a survey form by another researcher was adapted to be used in this study. The analyses and the qualitative data were obtained by using IBM SPSS v22. In the analysis of the findings, Mann Whitney U test was used for the proficiency test and for achievement test in science, to identify the differences between the averages of the students, independent samples t-test was used. The survey form used to identify the students' opinions on the letter writing activity was analyzed by using descriptive content analysis, a qualitative analysis method, by creating themes. The findings obtained at the end of the study show that letter writing activity, which enables students to revise the topics by getting them to write what they have learned and which contributes to students' permanent learning, improves students' academic achievement. Also, according to the results of the survey administered at the end of the treatment, it was observed that letter writing activity affected the opinions of the students in the experimental group in a positive way.