REACT stratejisine dayalı öğretimin 7. sınıf öğrencilerin bilimsel süreç becerilerinin gelişimine etkisinin incelenmesi
The effect of REACT strategy based instruction on the development of science process skills of 7th grade students
  1. Tez No: 934407
  2. Yazar: HATİCE KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Günümüzde fen öğretimin amaçları arasında 21.yüzyıl becerilerine sahip ve fen okuryazar bireyler yetiştirmeye önem verildiği görülmektedir. Fen okuryazarlığın önemli boyutlarından biri, bireyin çevresinde gerçekleşen olaylara bilimsel olarak yaklaşabilmesidir. Günlük hayatta ihtiyaç duyulan bilimsel bilgi ile bir problemin çözümü, bir bilginin araştırılması veya kullanılmasında bilimsel yöntemleri kullanabilme becerileri ile fen öğretiminin transfer edilebilir çıktıları önem arz etmektedir. Bu çalışmada fen öğretiminde kullanılan bağlam temelli yaklaşım olan REACT Stratejisinin öğrencilerin Bilimsel Süreç Becerilerinin (BSB) gelişimine etkisi ve bu becerilerin öğrenciler tarafından günlük hayatta problem çözmeye ilişkin bilimsel bir yöntem olarak sergilenip sergilenmediği hem nitel hem nicel yöntemle araştırılmıştır. Ayrıca öğrencilerin strateji hakkında görüşleri de araştırılmıştır. Bu araştırmanın amacı, ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin elektrik devreleri ünitesinde REACT stratejisine dayalı öğretimin öğrencilerin BSB'nin gelişimine ve öğrencilerin REACT stratejisi hakkında görüşlerini incelemektir. Karma yöntem ile gerçekleştirilen bu araştırmada 2022/ 2023 Eğitim Öğretim yılı 2. dönemde, ortaokul 7. sınıfta öğrenim gören 51 öğrenci ile çalışılmıştır. Öncelikle REACT stratejisi ile planlanan 3 haftalık pilot uygulama gerçekleştirilmiştir. Ardından çoktan seçmeli sorulardan oluşan bilimsel süreç becerileri (BSB) testi uygulanmıştır. Tek gruplu ön test- son test şeklinde uygulanan bu test nicel verilerin elde edilmesini sağlamıştır. Pilot uygulamalarda görülen eksiklikler ve sorunlar tespit edilmiştir. Bu eksiklikler şu şekilde sıralanabilir; öğrenciler el işi gerektiren etkinliklere karşı ilgisiz davranmıştır, hazırlanan etkinliklerinin belirli bölümünde açıklama, tanım, deney verileri ve sonuçları yazan bölümler olmayınca öğrenciler konunun eksik kaldığını düşünmüşlerdir, grupların birbiri ile anlaşamayan veya çok iyi anlaşan öğrencilerden oluşması gürültüye sebep olmuştur. Oluşan bu eksiklikler ve sorunlar asıl uygulamada telafi edilmiş elektrik devreleri ünitesi REACT stratejisi ile 5 haftalık öğretim süreci gerçekleştirilmiştir. Sürecin sonunda çoktan seçmeli sorulardan oluşan bilimsel süreç becerileri testi tekrar uygulanmıştır. Bu çalışmada kullanılan BSB testi daha önce başka çalışmalarda kullanılmış olan geçerliği ve güvenirliği ortaya konulmuş bir ölçme aracıdır. Araştırmada ayrıca sınıf içi gözlem formları ve gönüllü katılımcılarla yapılan yarı yapılandırılmış görüşme formları ile veri toplanmıştır. Böylece nitel çalışmalar için önerilen veri çeşitliliği sağlanılmıştır. Nicel veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Öğrenci mülakat (görüşme) notları ve gözlem formları ile elde edilen nitel verilerin içerik analizi MAXQDA24 2 programı ile yapılmıştır. BSB testi sonuçlarına göre ön test-son test arasında olumlu yönde anlamlı fark tespit edilmiştir. Nitel bulgularda ise öğrencilerin genel olarak REACT stratejisi ile Fen Bilimleri dersi işlemekten keyif aldıkları, motivasyonlarının arttığı, aktif katılım sağladıkları ve grup çalışmalarından öğrencilerin menün kaldıkları ve fen bilimleri dersine ilgilerinin arttığı tespit edilmiştir. Bu strateji ile çok yönlü olarak aktif olan öğrencilerin bilimsel bilgiyi ve bilimsel süreç becerilerini günlük hayatta transfer edilebilir çıktılara dönüştürebildikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, it is seen that among the aims of science education, raising science literate individuals with 21st century skills is emphasized. One of the important dimensions of science literacy is the individual's ability to approach the events taking place around him/her scientifically. With the scientific knowledge needed in daily life, the ability to use scientific methods in solving a problem, researching or using a piece of information and the transferable outputs of science teaching are emphasized. In this study, both qualitative and quantitative methods were used to investigate whether the REACT Strategy, which is a context-based approach used in science teaching, enables students to gain Scientific Process Skills and whether these skills are exhibited by students in a scientific method related to problem solving in daily life. In addition, students' opinions about the strategy were also investigated. This study aims to examine the contribution of REACT strategy-based instruction to the scientific process skills of 7th grade middle school students in the electrical circuits unit and to examine students' views about the REACT strategy. In this mixed-method study, 51 students studying in the 7th grade of middle school in the 2nd semester of the 2022/2023 academic year were studied and firstly, a scientific process skills (SPS) test consisting of multiple-choice questions was applied. This test, which was applied as a one-group pretest-posttest, provided quantitative data. Then, a 3-week pilot application planned with the REACT strategy was carried out. The deficiencies seen in the pilot applications were compensated and in the actual application, a 5-week teaching process was carried out with the REACT strategy in the Electrical Circuits unit. At the end of the process, the scientific process skills test consisting of multiple-choice questions was applied again. The SPS test used in this study is a measurement tool that has been used in other studies and whose validity and reliability have been demonstrated. Data were also collected through classroom observation and semi-structured interview forms with volunteer participants. Thus, the data diversity recommended for qualitative studies was provided. Quantitative data were analyzed with the SPSS program. The qualitative data obtained from student interview notes and observation forms were analyzed using MAXQDA program. According to the SPS test results, a significant positive difference was found between the pre-test and post-test. In the qualitative findings, it was determined that the students generally enjoyed teaching Science teaching with the REACT strategy. It was observed that students who were active in multiple ways with this strategy were able to transform scientific knowledge and scientific process skills into transferable outputs in daily life.