Bazı bulanık kümelerin benzerlik ölçüleri
Similarity measures of some fuzzy sets
- Tez No: 934417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE ZARARSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bazı bulanık kümlerin günlük hayattaki kullanım alanlarına dair örneklerle, interval sayıların temel tanım ve teoremlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde üçgensel bulanık sayılar aracılığıyla elde edilen vektör uzayı üzerinde durulmuş, bulanık sayılar dizisinin benzerlik ölçümleri ve bulanık risk analizine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise bazı benzerlik ölçüleri ve aralık değerli nötrosofik küme için entropi oluşturma ve çok kriterli karar verme örneği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of three parts. In the first chapter, the basic definitions and theorems of interval numbers are mentioned, with examples of the usage areas of some fuzzy sets in daily life. In the second chapter, the vector space obtained through triangular fuzzy numbers is focused on, similarity measurements of the series of fuzzy numbers and fuzzy risk analysis are included. In the third section, some similarity measures and an example of entropy generation and multi-criteria decision making for a range-valued neutrosophic set are examined.