Nesne ilişkileri ve somatizasyon arasındaki ilişkide narsisizmin aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of narcissism in the relationship between object relations and somatization
- Tez No: 934434
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARKAN ESKİİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, nesne ilişkileri ve somatizasyon arasındaki ilişkide narsisizmin, özellikle kırılgan ve büyüklenmeci narsisizm alt türlerinin, aracı rolünü incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 381 birey oluşturmuştur. Katılımcıların %58,8'i kadın (n = 224), %41,2'si erkek (n = 157) olup, yaşları 18 ile 65 arasında değişmektedir. Araştırmada veri toplama amacıyla Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği (BORRTI), Narsistik Kişilik Envanteri (NKE-16), Kırılgan Narsisizm Ölçeği (KNO) ve Somatizasyon Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulguları, olumsuz nesne ilişkilerinin somatizasyon belirtileri ile pozitif yönde anlamlı bir ilişki gösterdiğini ortaya koymuştur. Özellikle, güvensiz bağlanma ve benmerkezcilik gibi nesne ilişkileri alt boyutlarının somatizasyon üzerindeki etkisi anlamlı bulunmuştur. Narsisizm türleri incelendiğinde, kırılgan narsisizmin somatizasyon üzerindeki etkisinin pozitif ve güçlü olduğu, büyüklenmeci narsisizmin ise negatif yönde anlamlı bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Ayrıca, kırılgan narsisizm, nesne ilişkileri alt boyutlarının somatizasyon üzerindeki etkilerinde güçlü bir aracı rol oynarken, büyüklenmeci narsisizm bu süreçte daha zayıf bir aracı rol oynamıştır. Yürütülen çalışma, narsisizm türlerinin psikosomatik belirtiler üzerindeki farklı mekanizmalarını detaylandırarak, somatizasyon belirtilerinin altında yatan psikolojik faktörlere ışık tutmaktadır. Sonuçlar, özellikle kırılgan narsisizmin somatizasyon belirtilerini artırıcı etkisi nedeniyle klinik müdahalelerde dikkate alınması gerektiğini göstermektedir. Ayrıca, olumsuz nesne ilişkilerinin bireylerin duygusal regülasyon süreçlerini ve fiziksel sağlıklarını nasıl etkilediğini anlamaya yönelik literatüre önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research was to examine the mediating role of narcissism, particularly vulnerable and grandiose narcissism subtypes, in the relationship between object relations and somatization. The sample consisted of 381 participants, 58.8% of whom were female (n = 224) and 41.2% male (n = 157), aged between 18 and 60. Data were collected using the Object Relations and Reality Testing Inventory (BORRTI), the Narcissistic Personality Inventory (NPI), the Hypersensitive Narcissism Scale (HSNS), and the Somatization Scale. Findings revealed that negative object relations are significantly and positively associated with somatization symptoms. Specifically, subdimensions such as insecure attachment and egocentrism were found to significantly predict somatization. Regarding narcissism types, vulnerable narcissism had a positive and strong effect on somatization, whereas grandiose narcissism showed a negative and significant effect. Furthermore, vulnerable narcissism played a strong mediating role in the relationship between object relations subdimensions and somatization, whereas grandiose narcissism served as a weaker mediator in this process.