Gastronomi pazarlaması ve kullanılan araçlar, sosyal medyanın yemek tercihlerine etkisi
Gastronomy marketing and the tools used, the impact of social media on food preferences, and gastro media
  1. Tez No: 934440
  2. Yazar: CEMRE KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada yükselen akım gastronomi ve gastronomi kavramları açıklanmış olup, gastronomi pazarlamasının ne olduğuna nasıl çalıştığına ve kullanılan araçlara yönelik açıklamalar yapılmıştır ve araştırmalara yer verilmiştir. Aynı zamanda gastronomi pazarlaması olan şefler, restoranlar ve bazı ürünler araştırılmıştır. Bununla beraber sosyal medyanın ne olduğu açıklanmış yemek ve sosyal medyanın ilişkisi üzerine araştırmalar yapılmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için sosyal medya kullanan bazı kişiler araştırmaya dahil edilmişlerdir. Katılımcılara gastronomi pazarlaması ve sosyal medya hakkında tutumlarını ölçmeye yönelik sorular sorulmuştur. Gastronomi yükselen bir trend olduğu gibi aynı zamanda hiç bitmeyecek bir sektördür, sadece yemek yemek değil gastronominin kültür birikimi ve haz olduğuyla ilgilenir. Gastronomi işletmelerinde markalaşma ve pazarlama gittikçe daha önem kazanmaktadır. Anket grubuna çeşitli sorular yöneltilmiş ve sosyal medyanın yemek tercihine olan ilişkisi bu anket grubuyla araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the concepts of rising trends in gastronomy and gastronomy have been explained, along with an overview of gastronomic marketing, how it works, and the tools used. The research also includes studies related to these topics. Additionally, chefs, restaurants, and some products involved in gastronomic marketing have been explored. Furthermore, the concept of social media has been clarified, and research has been conducted on the relationship between food and social media. To apply the research, individuals who use social media have been included in the study. Participants were asked questions to measure their attitudes towards gastronomic marketing and social media. Gastronomy is not only a rising trend but also a sector that will never fade; it is not just about eating, but it involves the cultural accumulation and enjoyment of food. Branding and marketing in gastronomy businesses are becoming increasingly important.