Nano silisyum (nano-Si) uygulamasının tatlı sorgum (Sorghum bicolor var. saccharatum (L.) Mohlenbr.)'un kuraklığa toleransı üzerindeki etkisi
The effect of nano silicon (nano-Si) application on drought tolerance of sweet sorghum (Sorghum bicolor var. saccharatum (L.) Mohlenbr.)
  1. Tez No: 934475
  2. Yazar: FAROUK HASSAN HASSWN ALHFATHEE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KUŞVURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada; tatlı sorgumda (Sorghum bicolor var. saccharatum (L.) Mohlenbr.) farklı dozlarda nano-silisyum (nSi) uygulamalarının (nSi1: 0 mM, nSi2: 1,0 mM, nSi3: 2,0 mM ve nSi4: 3,00 mM), kuraklığa toleransı (K1: %100 sulama/SK/kontrol, K2: %75 sulama/SK, K3: %50 sulama/SK ve K4: %25 sulama/SK) üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma sera koşullarında, 11 litre kapasiteli plastik saksılarda, farklı kuraklık düzeyleri ana parselleri, farklı nSi dozları ise alt parselleri oluşturacak şekilde, tesadüf parselleri bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırma sonucunda kuraklık stresinin; incelenen özelliklerin tamamında %4 ile %66 arasında değişen oranlarda olumsuz etkilere neden olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, kuraklık stresi ile birlikte nSi uygulamalarında kontrol bitkilerine kıyasla; bitki boyunda %4-51, bitki yaş ağırlığında %15-122, bitki kuru ağırlığında %20-110, sap kalınlığında %2-15, yaprak ayası boyunda %3-21, yaprak eninde %2-18, yaprak sayısında %1-45 ve YOSİ değerinde %1-19 düzeyinde bir iyileşme sağlanmıştır. Sonuç olarak; uygulanan nSi'nin kuraklık stresinden kaynaklanan olumsuzlukları değişen oranlarda olumlu yönde etkilediği ve nSi3 (2,0 mM) dozunun diğer uygulamalara kıyasla daha iyi sonuçlar verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different doses of nano-silicon (nSi) (nSi1: 0 mM, nSi2: 1,0 mM, nSi3: 2,0 mM ve nSi4: 3,00 mM) on drought tolerance (K1: 100% irrigation/SK/control, K2: 75% irrigation/SK, K3: 50% irrigation/SK and K4: 25% irrigation/SK) in sweet sorghum (Sorghum bicolor var. saccharatum (L.) Mohlenbr.) were investigated. The research was carried out under greenhouse conditions in 11 L capacity plastic pots according to a randomized split plot design with three replications as different drought levels constituted main plots and different nSi doses constituted sub plots. As a result of the research, it was determined that drought stress caused negative effects ranging from 4% to 66% on all examined traits. In addition, in nSi applications with drought stress, compared to control plants; 4-51% improvement in plant height, 15-122% in plant fresh weight, 20-110% in plant dry weight, 2-15% in stem thickness, 3-21% in leaf length, 2-18% in leaf width, 1-45% in leaf number and 1-19% in YOSI value was achieved. As a result; It was determined that the applied nSi positively affected the negativities caused by drought stress at varying rates and the nSi3 (2,0 mM) dose gave better results compared to other applications