Yeni medya televizyon yayıncılığında mekânsızlık: TASC televizyon örneği
Spacelessness in new media television broadcasting: TASC television example
  1. Tez No: 934486
  2. Yazar: BÜLENT BÜYÜKGEZİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
90'lı yıllarda yaygınlaşmaya ve gelişmeye başlayan internet ve dijital teknolojiler insanoğlunun ağlar aracılığıyla sayısal iletişim kurmasını sağladı. Önceleri kişisel bilgisayarlar ile kullanılan bu iletişim ortamları bilgisayarların açık olduğu ve internete bağlandığı zamanlarda yazılı, sesli ve görüntülü iletişimi sağlıyordu. Ancak 2000'li yılların başlarında ortaya çıkan akıllı mobil cihazlar, telefon ve tabletler ve bunların üzerinde çalışan işletim sistemleri ile Facebook, Youtube, Instagram gibi yeni medya ortamlarının teknolojik gelişimlerinin, iletişim teknolojileri ile yakınsamasına ve insanların yedi gün 24 saat çevrimiçi ağlara bağlı kalmasında neden oldu. Bu çalışmada çevrimiçi ağlar ve iletişim teknolojilerinin gelişimi sonucunda ortaya çıkan yakınsamanın geleneksel televizyon yayıncılığına etkileri, televizyon yayıncılık teknolojilerinin gelişen yeni medya teknolojilerine dönüşümü, geleneksel televizyonculuğun teknik terimlerinin yeni medya araçlarındaki uygulamaları gözlemlenmiş, mekân sınırlarını ortadan kaldırarak televizyon yayıncılığının nasıl mekânsız yapılabildiği araştırılmıştır. Çalışmada teknolojik gelişmelerin, özellikle geçirdiğimiz pandemi sürecinde uzaktan çalışma imkanının televizyon yayıncılığında nasıl uygulandığı, yeni medya ortamlarında geleneksel televizyon yayıncılığı mantığı uygulanarak mekânsız ve uzaktan gerçekleştirilmesini sağlayan yazılım ve donanımlar, TASC TV örneği bağlamında incelenerek, televizyon yayıncılığının yeni medya ortamlarında nasıl çalıştığı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The internet and digital technologies that started to spread and develop in the 90s enabled human beings to communicate digitally through networks. These communication media, which were previously used with personal computers, provided written, audio and video communication when the computers were turned on and connected to the internet. However, the technological developments of smart mobile devices, phones and tablets and the operating systems running on them and new media environments such as facebook, youtube, instagram, which emerged in the early 2000s, caused the convergence of communication technologies and people to stay connected to online networks 24 hours a day, seven days a week. In this study, the effects of the convergence that emerged as a result of the development of online networks and communication technologies on traditional television broadcasting, the transformation of television broadcasting technologies into developing new media technologies, the applications of the technical terms of traditional television broadcasting in new media tools were observed, and it was investigated how television broadcasting can be made spaceless by eliminating spatial boundaries. In the study, how technological developments, especially in the pandemic process we are going through, how the possibility of working remotely is applied in television broadcasting, and how television broadcasting works in new media environments by examining the software and hardware that enable it to be realized remotely and remotely by applying the logic of traditional television broadcasting in new media environments in the context of TASC TV example.