Okul müdürlerinin liderliği ve öğretmenlerin cam tavan engelleri ilişkisinde işbirlikçi iklimin aracılık rolü
The mediating role of collaborative climate in the relationship between school principals' leadership and teachers' glass ceiling barriers
  1. Tez No: 934489
  2. Yazar: AYŞE KOZAN KALÇIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR ÇOBAN, DOÇ. DR. MEHMET TUFAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, Karaman ilindeki öğretmenlerin algılarına göre okul müdürlerinin liderliği ve öğretmenlerin cam tavan engelleri ilişkisinde işbirlikçi iklimin aracılık rolünü incelemektir. Bu amaç doğrultusunda 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Karaman'da görev yapan 547 öğretmene ulaşılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeli ile oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında Okul Liderliği Ölçeği, Kadın Öğretmenlerin Yöneticilikle İlgili Karşılaştıkları Cam Tavan Engelleri Ölçeği ve İşbirlikçi İklim Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ele alınan değişkenler incelendiğinde cinsiyet değişkeninde erkek öğretmenlerin cam tavan ölçek toplamı ile toplumsal ve bireysel alt boyutunda daha yüksek ortalamalara sahip olduğu görülmüştür. Eğitim durumu değişkenine bakıldığında Lisansüstü eğitime sahip bireylerin cam tavan engelleri düzeyi daha yüksek bulunmuştur. Yaş değişkenine bakıldığında 20-30 yaş grubu bireylerin cam tavan engelleri düzeyinin diğer gruplara göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Okuldaki çalışma süresi değişkeni incelendiğinde 1-5 yıl çalışanların diğer çalışma gruplarına göre cam tavan engelleri ölçeğinin örgütsel alt boyutunda daha yüksek ortalamaya sahip olduğu saptanmıştır. Kıdem değişkenine bakıldığında toplumsal alt boyutta 11-15 yıl çalışanların örgütsel alt boyutta ise 1-5 yıl çalışanların cam tavan engellerinin daha yüksek ortalamalara sahip olduğu görülmektedir. Branş değişkenine bakıldığında ise cam tavan engelleri düzeyinin branş değişkeni bakımından anlamlı farklılaşmaya sahip olmadığı saptanmıştır. Okul liderliği, işbirlikçi iklim ve kadın öğretmenlerin yöneticilikle ilgili karşılaştığı cam tavan engelleri ilişkisini ortaya koyan analiz sonuçlarına bakıldığında ise okul liderliği ve işbirlikçi iklimin cam tavan engelleri düzeyi ile negatif ters yönlü bir ilişkiye sahip olduğu, işbirlikçi iklim ile okul liderliği arasında pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır. Çalışma sonucunda oluşturulan hipotezin doğrulandığı, işbirlikçi iklimin cam tavan engellerinin azalmasında aracılık rolü olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the mediating role of collaborative climate in the relationship between school principals' leadership and teachers' glass ceiling barriers in Karaman province. For this purpose, 547 teachers working in Karaman in the 2023-2024 academic year were reached. The research was created with the relational screening model. The School Leadership Scale, the Glass Ceiling Obstacles Scale and the Collaborative Climate Scale were applied within the scope of the research. As a result of the research, it was found that male teachers have higher averages in the gender variable in the sum of the glass ceiling scale and in the social and individual sub-dimension. When the educational status variable is considered, the glass ceiling barriers level of individuals with graduate education was found to be higher. When the age variable is examined, it is seen that the glass ceiling barriers level of individuals in the 20-30 age group is higher than in other groups. When the working time variable in the institution was examined, it was found that employees of 1-5 years had a higher average in the organizational sub-dimension of the glass ceiling barriers scale compared to other working groups. When we look at the seniority variable, it is seen that those who work for 11-15 years in the social sub-dimension and those who work for 1-5 years in the organizational sub-dimension have higher averages of glass ceiling barriers. When looking at the branch variable, it was found that the level of glass ceiling barriers did not have a significant differentiation in terms of the branch variable. When the analysis results showing the relationship between school leadership, collaborative climate and glass ceiling barriers faced by female teachers related to management are examined, it is found that school leadership and collaborative climate have a negative inverse relationship with the level of glass ceiling barriers, and there is a positive relationship between collaborative climate and school leadership. It is seen that the hypothesis created, as a result of the study has been confirmed and that the cooperative climate has an intermediary role in reducing glass ceiling barriers.