Ortaokul matematik öğretmen adaylarının model oluşturma süreçlerinin problem kurma ve çözme bağlamında incelenmesi
Investigation of model building performances of prospective middle school mathematics teachers in the context of problem posing and solving
  1. Tez No: 934532
  2. Yazar: ELİF ŞENKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYAL YAVUZ MUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmada ortaokul matematik öğretmen adaylarının kesir öğretiminde model oluşturma performanslarının problem kurma ve çözme bağlamında incelenmesi ve model kullanmaya yönelik görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu, bir devlet üniversitesinin ilköğretim matematik öğretmenliği programında öğrenim gören ve 54 kişiden oluşan son sınıf öğretmen adayları oluşturmaktadır. Katılımcıların seçiminde amaçlı örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi ile ölçüt örnekleme yöntemleri birarada kullanılmıştır. Bu araştırmada kullanılan veri toplama araçları Problem Kurma Görevleri (PKG), Problem Çözme Görevleri (PÇG), Model Oluşturma Görevleri (MOG) ve Görüş Formu (GF)'dur. Problem kurma görevleri, katılımcı öğretmen adaylarının farklı kesir şemaları ve kesir işlemleri içeren durumlara yönelik problem kurma becerilerini incelemek amacıyla araştırmacılar tarafından oluşturulmuştur. Problem çözme görevleri, katılımcı öğretmen adaylarının farklı kesir şemaları ve kesir işlemleri içeren durumlara yönelik PKG'de kurmuş oldukları problemleri çözmelerine yönelik görevlerdir. Model Oluşturma Görevleri araştırmaya yardımcı ve tamamlayıcı nitelikteki tamamlayıcı veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. MOG öğretmen adaylarının farklı kesir şemaları ve kesir işlemlerine yönelik durumlarda daire modeli, dikdörtgen modeli, sayı doğrusu modeli ve küme modelinin herbirini nasıl kullandıklarını ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Görüş formu ise, araştırmacılar tarafından öğretmen adaylarının kesir öğretiminde model kullanmaya yönelik görüşlerini ortaya çıkarmak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde betimsel ve içerik analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. İçerik analizinde tümevarımcı bir yaklaşım izlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre öğretmen adaylarının problem kurma ve model kullanarak problem çözme görevlerinin her ikisinde de farklı kesir şeması ve kesir işlemleri içeren durumların yarısına yakın bir bölümünde başarılı performans sergileyemedikleri görülmüştür. Dolayısıyla öğretmen adaylarının problem kurma ve model kullanarak problem çözme süreçlerinde tam olarak yeterli performans sergileyemedikleri ve kesirlerle ilgili bazı kavramsal bilgi eksikliklerine sahip oldukları söylenebilir. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının problem kurma ve model kullanarak problem çözme süreçlerinin her ikisinde de kısmi kesir şeması, yinelemeli kesir şeması, kesirlerle çıkarma işlemi ve kesirlerle bölme işlemi görevlerinde başarılı performans sergileyemedikleri görülmüştür. Bunun dışında öğretmen adayları en düşük performansı kesirlerle bölme görevlerinde göstermişlerdir. Öğretmen adaylarının problem kurma, problem çözme ve model oluşturma görevlerinde gösterdikleri performanslar karşılıklı olarak incelendiğinde ise en fazla oranda gözlenen durum tüm görevlerin başarıyla tamamlandığı durumlardır. Bundan sonra gelen durumlarda ise öğretmen adayları problem kurmada başarısız olmuş ve diğer görevleri boş bırakmışlar veya tüm görevleri boş bırakmışlardır. Elde edilen bu bulgular problem kurma sürecindeki performans ile diğer durumlardaki performansların birbirinden bağımsız olmadığı biçiminde yorumlanmıştır. Görüş formundan elde edilen bulgular incelendiğinde ise öğretmen adaylarının kesir öğretiminde model kullanmaya yönelik düşüncelerinin olumlu olduğu ve genel olarak modellerin kavramsal öğrenmeyi desteklediği, soyut kavramları somutlaştırmaya yardımcı olduğu ve kalıcı öğrenmeyi sağladığı yönünde fikirlere sahip oldukları görülmüştür. Farklı modeller göz önüne alındığında öğretmen adayları en çok dikdörtgen modelini, daha sonra ise sırasıyla sayı doğrusu modeli, küme modeli-daire modeli kullanımını tercih ettiklerini söylemişlerdir. Öğretmen adaylarının çoğunun sürekli modelleri ayrık modellere göre tercih ettiği ve ayrık modellerin anlaşılması güç ve kafa karıştırıcı olduğunu düşündükleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the model-creating performances of prospective middle school mathematics teachers in teaching fractions in the context of problem posing and solving and to determine their views on using models. The study group of the study consists of 54 senior teacher candidates studying in the primary school mathematics teaching program of a state university. In the selection of the participants, the appropriate sampling method and criterion sampling methods from the purposeful sampling methods were used together. The data collection tools used in this study are Problem Posing Tasks (PPT), Problem Solving Tasks (PST), Model Building Tasks (MBT) and Opinion Form (OF). Problem posing tasks were created by the researchers in order to examine the problem posing skills of the participant teacher candidates regarding situations involving different fraction schemes and fraction operations. Problem solving tasks are aimed at solving the problems that the participant teacher candidates posed in PPT and they are expected to solve the problems by choosing one of the circle model, rectangle model, number line model and set model within this task. Model Building Tasks were used as a complementary data collection tool that assisted and complemented the research. MBT aims to reveal how prospective teachers use each of the circle model, rectangle model, number line model and set model in situations related to different fraction schemes and fraction operations. Opinion form was prepared by the researchers in order to reveal the opinions of teacher candidates on using models in teaching fractions. In this research process, Descriptive and content analysis methods were used in the analysis of the data obtained from the research. An inductive approach was followed in the content analysis. According to the results obtained from the research, it was observed that the teacher candidates could not perform successfully in almost half of the situations involving different fraction schemes and fraction operations in both the problem posing and problem solving process. Therefore, it can be said that the teacher candidates could not perform fully adequately in the problem posing and problem solving using models processes and that they have some conceptual knowledge deficiencies related to fractions. As a result of the research, it was observed that the teacher candidates could not perform successfully in the partitive fraction scheme, iterative fraction scheme, subtraction with fractions and division with fractions tasks in both the problem posing and problem solving using models processes. Apart from this, the teacher candidates showed the lowest performance in the division with fractions task. When the performances of the teacher candidates in the problem posing, problem solving and model creation tasks were examined mutually, the situation observed at the highest rate was the situation where all tasks were successfully completed. In the following cases, the prospective teachers failed to pose problems and left other tasks blank or all tasks blank. These findings were interpreted as the performance in the problem posing process and the performance in other situations were not independent of each other. When the findings obtained from the opinion form were examined, it was seen that the teacher candidates' thoughts on using models in teaching fractions were positive and that they generally had the idea that models supported conceptual learning, helped to concretize abstract concepts and ensured permanent learning. When different models were considered, the teacher candidates stated that they preferred the rectangle model the most, followed by the number line model, set model-circle model, respectively. It was seen that most of the teacher candidates preferred continuous models to discrete models and thought that discrete models were difficult to understand and confusing.