10.sınıf öğrencilerine çokgenlerin öğretiminde görselleştirmenin akademik başarıya etkisi
The effect of visualization on academic achievement in teaching polygons to 10th grade students
- Tez No: 934531
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada, 10. sınıf öğrencilerine çokgenler konusunun görselleştirme öğretim yöntemlerinin kullanımı ile öğretiminin akademik başarıya etkisi incelenmiştir. Araştırmada ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme ile oluşturulmuştur. Araştırma Ankara ili Altındağ ilçesinde bulunan bir devlet okulunda 2023-2024 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı içerisinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi, deney ve kontrol gruplarında 25'er öğrenci olmak üzere toplam 50 öğrenciden oluşmaktadır. Deney grubu öğrencileri görselleştirme temelli öğretim yöntemleri ile çokgenler konusunu işlerken, kontrol grubu öğrencileri mevcut öğretim yöntemlerine göre öğrenim görmüşlerdir. Araştırmacı tarafından veri toplamak amacıyla 18 sorudan oluşan çokgenler başarı testi geliştirilmiştir. Geliştirilen çokgenler başarı testinin geçerliliği için 6 uzman görüşü alınmıştır. Testin pilot uygulaması 65 öğrenci ile gerçekleştirilmiş veriler İteman ile analiz edilmiştir. Kuder-Richardson (KR-20) güvenilirlik katsayısı 0.797 olarak hesaplanmış, 2 soru testten çıkarılmış ve 2 soruda gerekli düzenlemeler yapılarak teste yeniden eklenmiştir. Uygulama öncesi iki gruba da çokgenler başarı testi ön test olarak uygulanmış ve gruplar arasında anlamlı farklılığın olmadığı tespit edilmiştir. Uygulama süreci mevcut programda yer aldığı kadarıyla (6 ders saati) sınırlı tutulmuştur. Uygulama sonrasında her iki gruba çokgenler başarı testi son test olarak uygulanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen veriler SPSS 23 programı ile analiz edilmiş ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. Ancak deney grubu öğrencilerinin ön test son test puanlarının etki büyüklüğünün kontrol grubu öğrencilerinin ön test son test puanlarının etki büyüklüğünden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu durum deney grubu öğrencilerinin öğrenme sürecini etkin gerçekleştirdiğini göstermektedir. Son test uygulamasından 5 hafta sonra ise öğrenmede kalıcılığa bakılmak amacıyla çokgenler başarı testi yeniden uygulanmış ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of teaching the subject of polygons to 10th grade stu-dents using visualization teaching methods on academic achievement. A quasi-experimental design with a pre-test post-test control group was used in the study. The sample of the study was created with convenience sampling from non-random sampling methods. The study was conducted in a public school in Altındağ district of Ankara province during the spring semester of the 2023-2024 academic year. The sample of the study consisted of a total of 50 students, 25 students each in the experimental and control groups. While the students in the experimental group studied the subject of polygons with visualization-based teaching methods, the students in the control group were educated according to the exis-ting teaching methods. A polygons achievement test consisting of 18 questions was deve-loped by the researcher in order to collect data. 6 expert opinions were received for the validity of the developed polygons achievement test. The pilot application of the test was carried out with 65 students and the data were analyzed with Iteman. Kuder-Richardson (KR-20) reliability coefficient was calculated as 0.797, 2 questions were removed from the test and 2 questions were re-added to the test after necessary arrangements were made. Before the application, the polygons achievement test was applied to both groups as a pre-test and it was determined that there was no significant difference between the groups. The application process was limited to the extent included in the current program (6 lesson ho-urs). After the application, the polygons achievement test was applied to both groups as a post-test. The data obtained as a result of the application were analyzed with the SPSS 23 program and no statistically significant difference was found between the groups. However, it was determined that the effect size of the pre-test post-test scores of the expe-rimental group students was higher than the effect size of the pre-test post-test scores of the control group students. This situation shows that the experimental group students car-ried out the learning process effectively. 5 weeks after the post-test application, the poly-gons achievement test was applied again in order to look at the permanence of learning and no statistically significant difference was found between the groups.