Gayrimenkul değerleme yöntemleri ve Hazine'ye ait taşınmazların değerlemesinde alternatif yöntemler
  1. Tez No: 385563
  2. Yazar: VEYSEL SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Gayrimenkul değerleme süreci; gayrimenkul veya gayrimenkul projesinin bir değerleme gününde hukuki, fiziki ve ekonomik yönden incelenmesi, uluslararası kabul görmüş değerleme standartları ve değerleme yöntemleriyle bağımsız bir şekilde değerlendirilmesi ve sonuçlarının bir rapora bağlanması işlemlerinden oluşur. Taşınmazların değerinin gerçekçi bir şekilde kavranabilmesi; gayrimenkulle ilgili tüm bilgilerin derlenmesi, bunların sistematize edilmesi ve bu bilgilerin belli değerleme teknikleri yardımıyla gayrimenkule uygulanmasını gerektirmektedir. Literatürde kabul edilen değerleme usulleri ise belli verilere ihtiyaç duymaktadır. Bu verilerin en önemlileri, kapitalizasyon oranı ve değerlemenin yapıldığı zamana yakın bir dönemde satışı yapılmış yeterli sayıda taşınmazın gerçek değerleridir. Bu veriler, mülkiyeti Hazineye ait taşınmazların satışı, kiraya verilmesi işleri görev alanında olan Maliye Bakanlığınca (Milli Emlak Genel Müdürlüğü) ortaya konulabilir. Maliye Bakanlığınca bu verilerin bölgeler, hatta mahalle/köy bazında oluşturularak Bakanlık web sayfasından yayınlanması, gayrimenkul değerlemesi hususunda ihtiyaç duyulan verilere ulaşma imkânı sağlayacaktır. Bu sayede ülkemizde gayrimenkullerin daha objektif esaslara dayalı değerlemesi yapılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Real estate appraisal process is consist of; analyzing real estates or real estate projects under their economic, physical and legal status aspects, assessment properties based on internationally accepted valuation principles and techniques, and developing an unbiased opinion and draw up a valuation report. Determination of value of real property accurately requires; collection of all data about the real estate, systematizing them and applying all the data to this real estate using special valuation techniques. Generally accepted valuation techniques also need special data. Most important of them are capitalization rate and similar properties which were sold recently. The collection and analysis of data are essential to the appraisal process. Unfortunately these are no reliable data in Turkey. But The Ministry of Finance (General Directorate of National Property) which is authorized to sell and rent government's properties can supply these data. The Ministry of Finance can classify these data according to regions, cities even rural areas and publish via internet. These data can assist appraisers to determine value of real properties. If The Ministry of Finance put into practice this application real estate appraisal may be based on more objective data and principles.