Additive manufacturing of full geometry revealed solid shims by reverse engineering
Tersine mühendislik yolu ile tam geometrisi elde edilmiş katı shımlerin eklemeli imalat ile üretilmesi
  1. Tez No: 934556
  2. Yazar: KÜRŞAT ULAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METEHAN ERDOĞAN, DOÇ. DR. MEHMET FATİH ÖKTEM, DOÇ. DR. MAHMUT ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dijital olarak planlanan bir şeyin malzeme üzerine katmanlanarak fiziksel hale getirilmesi yöntemine eklemeli imalat adı verilmektedir. Geleneksel üretim teknikleriyle karşılaştırıldığında, eklemeli imalat yaklaşımının birçok avantajı vardır. Bu avantajlar arasında maliyet tasarrufu, üreticiler ve tasarımcılar için daha fazla tasarım özgürlüğü, hızlandırılmış prototip oluşturma ve küçük ölçekli üretimde daha fazla uygunluk yer alıyor. Bu tez, çeşitli eklemeli imalat teknikleri alanındaki en güncel gelişmelerin ve başarıların kapsamlı bir analizini sunmaktadır. Ayrıca biyomedikal, otomotiv, havacılık ve prototip alanları dahil olmak üzere çeşitli sektörlerdeki kullanımları da kapsamaktadır. Geçmişte çoğunlukla prototip veya küçük ölçekli ürün imalatıyla sınırlıydı. Ancak 2009'dan bu yana, eklemeli imalat üretim teknolojisi alanı inanılmaz derecede hızlı bir şekilde ilerleyerek çok çeşitli endüstrilerde teknik uygulamalar için yeni yollar açtı. Bir ürün modelinin oluşturulup üretime hazır hale getirilmesi söz konusu olduğunda tersine mühendislik oldukça önemlidir. Kollu tarayıcı ile parça modeli elde edildi. Farklı doluluk oranlarında denemeler yapılarak ki bu oranlar sırayla 16%, 40% 60% 80% ve 100% olarak değişim göstermekte ve doluluk oranı arttıkça malzeme dayanımının da arttığını ve buna bağlı olarak proses süresi ve kullanılan malzeme miktarında da artış görüldü. Talaşlı imalat gibi konvansiyonel üretim yöntemlerine göre rekabetçi ve avantajlı olduğu gözlemlenmiştir. Doluluk oranları proses süresi ve mekanik özellikler ve malzeme miktarı açısından önemlidir. Çeşitli malzemelerden, hatta çoklu malzemelerden yüksek düzeyde performans ve hassasiyete sahip, yüksek kaliteli, karmaşık bileşenler oluşturmak için eklemeli imalat yönteminde hala yer olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The method of turning a digitally planned thing into a physical one by layering on material is called additive manufacturing. Compared to conventional production techniques, the additive manufacturing approach has several benefits. Among these advantages are cost savings, more design freedom for manufacturers and designers, accelerated prototyping. This thesis presents a thorough analysis of the most current developments and successes in the field of various additive manufacturing techniques. Additionally, their uses in a variety of sectors are covered, including the biomedical, automotive, aerospace and prototyping areas. Part model was prepared by arm scanner and infill rates were tried as 16%, 40%, 60%, 80% and 100% to see the effect for strength, process time and used material volume. When infill rates increased, strength values also increased and process time was extended with more material consumption. Process time is competitive when compared with conventional production methods such as machining. It was once restricted to prototype or small-scale product manufacture. Since 2009, the field of additive manufacturing technology has advanced incredibly quickly, opening up new avenues for technical applications across a wide range of industries. Many creative researches have made it possible to try novel materials for various production processes. One may argue that there is still room for the additive manufacturing method to build high-quality, complicated components with high levels of performance and precision out of a range of materials, even multimaterials and infill rates are critical for process time and mechanical properties with material consumption volumes. So, process owners need to decide what is needed and and how much needed for suitable parameter choice.