Besinin trichogramma pintoi voegele (HYM; trichogrammatidae)'nin parazitoit performansı üzerine etkileri
The effects of nutrition on parasitoid performance oftrichogramma pintoi voegele (HYM; trichogrammatidae )
- Tez No: 934561
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ÖZDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada farklı besin çeşitlerinin yumurta parazitoiti Trichogramma pintoi Voegele'nin parazitoit performansı üzerine etkileri incelenmiştir. Denemeler laboratuvar koşullarında 25 ± 1 ˚C sıcaklıklarda, % 60 – 70 oranında nem, 16 saat aydınlık 8 saat karanlık ortamda araştırılmıştır. Trichogramma pintoi türünün dişi bireylerinin Ephestia kuehniella Zell. (Lepidoptera: Pyralidae) yumurtalarını parazitleme açısından besin kaynakları olarak yumurta sarısı, yumurta akı, yumurta sarısı+bal, yumurta akı+bal, propolis, propolis+arı sütü, propolis+bal, fruktoz, sakkaroz, glikoz, melas, armut, kiraz çiçeği, ballıbaba çiçeği, karahinba çiçeği, hanımeli çiçeği, akasya çiçeği, kabak çiçeği kombinasyonları ile beslenmesi gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmanın sonucunda en uzun dişi parazitoitlerin ömrü propolis+bal besiniyle beslenen bireylerde, kiraz çiçeği ile beslenen bireylerde ise en kısa ömür uzunluğu saptanmıştır. Toplam parazitlenen yumurta sayısı yumurta sarısı+bal besininde en fazla, kiraz çiçeği ile beslenen dişi bireylerde ise diğer besin çeşitlerine göre parazitlenen toplam yumurta sayısı en az sayıda olduğu belirtilmiştir. Açılan yumurtalardan çıkan bireylerin dişi sayısına bakıldığında en yüksek sonuç melas ile olurken en düşük dişi sayısı ise kiraz çiçeği ile beslenen bireylerde olduğu saptanmıştır. Toplam yumurtaların açılma süresi incelendiğinde en yüksek yumurta beyazı+bal, kiraz çiçeğinde en düşük olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different food types on the parasitism performance of the egg parasitoid Trichogramma pintoi Voegele were investigated. The experiments were conducted under laboratory conditions at 25 ± 1 ˚C, % 60 - 70 humidity, 16 hours of light and 8 hours of darkness. The female individuals of the species Trichogramma pintoi were fed with combinations of egg yolk, egg white, egg yolk+honey, egg white+honey, propolis, propolis+royal jelly, propolis+honey, fructose, sucrose, glucose, molasses, pear, cherry blossom, nettle flower, dandelion flower, honeysuckle flower, acacia flower and squash flower as food sources for parasitizing the eggs of Ephestia kuehniella Zell. (Lepidoptera: Pyralidae). As a result of the study, the longest life span of female parasitoids was found in individuals fed with propolis + honey and the shortest life span was found in individuals fed with cherry blossom. The total number of parasitized eggs was the highest in the yolk + honey diet, while the total number of parasitized eggs was the lowest in the female individuals fed with cherry blossom compared to other food types. When the number of females emerging from the opened eggs was examined, it was found that the highest number of females was in molasses and the lowest number of females was in individuals fed with cherry blossom. When the total egg hatching time was analyzed, the highest egg white + honey and the lowest in cherry blossom were determined.