Besinin Trichogramma brassicae Bezdenko ve Trichogramma evanescens Westwood (Hym.; Trichogrammatıdae) türlerinin bazı biyolojik özelliklerine etkisi
The effects of food on some biological characteristics of trichogramma brassicae bezdenko and trichogramma evanescens westwood (Hym.; Trichogrammatidae)
- Tez No: 415344
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ÖZDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada çeşitli besin kaynaklarının yumurta parazitoitleri Trichogramma brassicae Bezdenko ve Trichogramma evanescens Westwood'e etkileri laboratuvar koşullarında(25 °C sıcaklık, % 65 nem, 16:8 saat (aydınlık: karanlık) aydınlanma periyodu) biyolojik özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Her iki türün ergin dişi bireyleri, değirmen güvesi Ephestia kuehniella Zell. (Lepidoptera: Pyralidae) yumurtaları üzerinde ana besin (bal, pekmez ve arı sütü ) ve ara besin ( reçine, akasya poleni, çin kavağı poleni, kırmızı lale poleni, sarızambak poleni, elma şurubu, E. kuehniella yumurta sıvısı ve ezilmiş E. kuehniella larvası ) ve bu ana besinlerin ikili kombinasyonları ile beslenmiştir. Çalışma sonucunda her iki tür için de, toplam parazitlenen yumurta sayısı balda en yüksek, arı sütü + kırmızı lale poleninde en düşük olarak belirlenmiştir. T. brassicae için en uzun ergin ömrü bal + akasya poleni ile beslenen dişi bireylerde, T. evanescens için bal ile beslenen dişi bireylerde olduğu saptanmıştır. Her iki tür için de en kısa ergin ömrünün arı sütü + E. kuehniella larvası ile beslenen bireylerde olduğu saptanmıştır. Açılan yumurtalardan çıkan bireylerin dişi oranına bakıldığında her iki tür için en yüksek oran arı sütü +kırmızı lale poleninde olduğu görülürken; T. brassicae için en düşük dişi oranı pekmez + sarızambak poleninde, T. evanescens için ise pekmez + kırmızı lale poleninde olduğu saptanmıştır. Toplam parazitlenen yumurtaların kararma sürelerine bakıldığında T. brassicae için bal + elma nektarında en yüksek, pekmez + sarızambak poleninde en düşük; T.evanescens'te ise; arı sütü + sarızambak poleninde en yüksek, bal + elma nektarında en düşük olarak belirlenmiştir. Toplam parazitlenen yumurtaların açılma süresi T. brassicae için arı sütü + E. kuehniella yumurtasında en yüksek, balda en düşük; T.evanescens için ise, arı sütü + çin kavağı poleninde en yüksek, bal + reçinede en düşük olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of various food resources on egg parasitoids Trichogramma brassicae Bezdenko and Trichogramma evanescens Westwood are examined under laboratory conditions (25 °C temperature, 65 % humidity, 16 hours light : 8 hours darkness). Female grown-up individuals from both species were fed with honey, molasse and royal jelly as main food; with resin, acacia pollen, chinese poplar pollen, red tulip pollen, yellow asphodel pollen, apple syrup, liquid of , E. kuehniella egg and mashed , E. kuehniella larvae as elevenses; and the combination of these two food kinds, on Ephestia kuehniella Zell (Lepidoptera: Pyralidae) eggs. As a result of this study it was detected that, total parasited egg number was the highest with the honey, and the lowest with royal jelly + red tulip pollen. For T. brassicae, the longest lifetime with the grown-ups was on the female ones that had been fed with honey and acacia pollen. For T. evanescens it was on the female ones that had been fed with honey. For both species, the shortest life time with the grown-ups were on individuals that had been fed with royal jelly and E. kuehniella larvae. When we look at the ratio of females that come out of eggs, it was seen for both species that the highest ratio was with royal jelly and red tulip pollen. It was detected for T. brassicae that the lowest female ratio was with molasse and yellow asphodel pollen; and for T. evanescens the lowest female ratio was with molasse and red tulip pollen. When we focus on the blackening period of parasited eggs it was detected that; for T. brassicae the highest level was with honey and apple nectar, the lowest level was with molasse and yellow asphodel pollen; for T.evanescens the highest level was with royal jelly and yellow asphodel pollen, the lowest level was with honey and apple nectar. For T. brassicae the duration of cracking for the parasited eggs was the highest with royal jelly and E. kuehniella egg and the lowest with honey. For T.evanescens the duration was highest with royal jelly and chinese poplar pollen, was the lowest with honey and resin.