Trichogramma (Hymenoptera: Trichogrammatidae) türlerinin kitle üretim etkinliğinin arttırılması ve su ürünlerine yönelik katma değerli ürün üretimi
Increasing the mass production efficiency of Trichogramma (Hymenoptera: Trichogrammatidae) species and production of value added products for aquaculture
  1. Tez No: 910415
  2. Yazar: FERAH YAMAÇ TORAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 611
Özet
Dünya genelinde üzüm üretiminin ana zararlısı bağ salkım güvesi (Lobesia botrana (Denis & Schiffermüller, 1775)), ana hastalıkları ise bağ küllemesi (Erysiphe necator Schwein) ve bağ mildiyösü (Plasmopara viticola (Berk. & M.A. Curtis) Berl & De Toni in Sacc.)' dür. Üzüm üretiminde bu bitki koruma sorunlarıyla mücadelede çok sayıda pestisit uygulaması yapılmakta ve bu uygulamalar insana, doğaya, biyoçeşitliliğe, toprağa ve havaya telafisi mümkün olmayan zararlar vermektedir. Bu zararların azaltılabilmesi amacıyla entegre mücadele yönetimi uygulamaları kullanılmaktadır. Entegre mücadelenin sürdürülebilir olarak uygulanabilmesi için biyolojik mücadele temelli entegre mücadele çalışmaları yürütülmelidir. Ülkemizde biyolojik mücadele uygulamaları genellikle proje ve Ar-ge çalışmaları olarak kalmakta, uygulamada ithal firmaların ürünleri kullanılmaktadır. Zengin biyoçeşitliliğimiz içerisinde yer alan Trichogramma türlerinin kitle üretimi ve farklı ürünlerde salım teknolojileri, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü ile Trimail Biyolojik Tarım firması tarafından geliştirilmektedir. Kitle üretimi yapılan parazitoidler üreticilere ulaştırılarak bağ salkım güvesi sorununa karşı kullanılmaktadır. Bu sanayi doktora programı ile bağda üretici düzeyinde kullanılmaya başlanan Trichogramma türlerinin etkinliğinin arttırılarak biyolojik mücadele sektörüne katkı yapmak ve üretiminden sonra arta kalan ürünlerin balıkçılık sektöründe ikame balık yemi olarak değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bağda üreticilerin pestisit kullanım durumunu belirlemek amacı ile Afyonkarahisar-Dazkırı, Ankara-Kalecik, Kayseri-İncesu ve Manisa-Sarıgöl il ve ilçelerinde anket çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bölgedeki üzüm üreticileri ve zirai ilaç bayileri ile yapılan görüşmelerde bağ alanlarında en çok karşılaşılan bitki koruma sorunları ve bunlara karşı en fazla kullanılan 11 farklı pestisit tespit edilmiştir. Trichogramma brassicae, Trichogramma evanescens ve Trichogramma pintoi türlerinin bağlarda pestisitlerle birlikte kullanım durumunu belirlemek için laboratuvarda yan etki denemeleri gerçekleştirilmiştir. Yan etki çalışmalarında pestisit dozu arttıkça parazitoidlerin parazitleme oranında ve çıkış oranlarında önemli ölçüde azalma oluştuğu belirlenmiştir. Pestisitlere dirençli parazitoidler elde etme kapsamında yapılan çalışmalarda üç parazitoid türde on nesil boyunca LC50 dozunda pestisit uygulamalarına tabi tutulmuştur. Pestisitlere direnç çalışmaları sonuçları, onuncu nesilde parazitoidlerin parazitleme ve çıkış oranının ilk nesile kıyasla önemli seviyede yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca ilk LC50 ile son LC50 dozları arasında T. brassicae'nin lambda-cyhalothrin, spinetoram ve methoxyfenozide+spinetoram gibi pestisitlere karşı geliştirdiği direnç sırasıyla 12,35, 10,84 ve 4,83 kat olarak belirlenmiştir. Benzer şekilde, T. evanescens için bu oranlar sırasıyla 25,83, 192,46 ve 10,71 olarak tespit edilmiştir. T. pintoi'de ise bu oranlar sırasıyla 10,85, 12,74 ve 12,98 olarak bulunmuştur. Bu sonuçlar, laboratuvar ortamında pestisitlere maruz bırakılan Trichogramma türlerinin direnç geliştirme kapasitesine sahip olduğunu ve pestisit baskısı altında bile biyolojik etkinliklerini sürdürebileceğini göstermektedir. Direnç geliştirme çalışmaları sonrasında dirençli ve duyarlı parazitoidlerin davranış testleri Y tüp olfaktometre kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada dirençli ve duyarlı dişi parazitoidlerin konukçu ve besine yönelimleri pestisit varlığında ve pestisitsiz olarak test edilmiştir. Sonuçlar dirençli bireylerle duyarlı bireylerin konukçu ve besine yönelimleri arasında önemli bir fark olmadığını göstermiştir. Balıkçılık sektörüne yönelik yapılan çalışmalarda biyolojik mücadele sektöründe kullanılmayan Un güvesi (Ephestia kuehniella) yumurtalarından böcek yumurta konservesi elde edilmiştir. Besleme denemelerinde Sarı prenses balığı (Labidochromis caeruleus) kullanılmıştır. Uygulamada hazır ticari yeme %0, %25, %50, %75 ve %100 oranlarında ikame edilen böcek yumurta konservesi ile balıklar 60 gün süre ile beslenmiştir. Deney sonunda besin kompozisyonu (ham yağ, ham protein, ham kül, kuru madde ve nem) ve yağ asidi analizleri yapılmıştır. Büyüme performansı değerlendirildiğinde; %75 ve %100 gruplarının öne çıktığı belirlenmiştir. Yemlerin besin kompozisyonu analizinde ham yağ, ham protein ve nem bakımından böcek konserve takviye yemi sonuçları ticari yemden istatistik analiz değerlendirme sonucunda önemli düzeyde yüksek bulunmuştur. Balık etinde yağ asidi analizlerinde DYA, TDYA, ÇDYA, Omega 3, Omega 6 ve Omega3/Omega6 değerleri bakımından konserve yem gruplarının tümünün kontrol grubundan daha yüksek seviyelerde olduğu ve istatistik analiz değerlendirme sonucunda önemli farklar bulunduğu belirlenmiştir. Renk analizi değerlendirildiğinde ise, RGB, canlılık, CIE_B ve Lch_Hue bakımından gruplar arasında farklılıklar oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Globally, the primary pest affecting grape production is the grapevine moth (Lobesia botrana (Denis & Schiffermüller, 1775)), while the main diseases are powdery mildew (Erysiphe necator Schwein) and downy mildew (Plasmopara viticola (Berk. & M.A. Curtis) Berl & De Toni in Sacc.). To combat these plant protection issues in grape production, numerous pesticide applications are employed, which cause irreversible damage to humans, environment, biodiversity, soil, and air. To mitigate these damages, integrated pest management (IPM) practices are utilized. For the sustainable implementation of integrated pest management, it is essential to carry out IPM practices based on biological control. In our country, biological control practices are generally limited to project and R&D studies, with products from foreign companies being used in practice. The mass production of Trichogramma spp., which are part of our rich biodiversity, and their release technologies for various crops are being developed by the Department of Plant Protection at Ankara University's Faculty of Agriculture in collaboration with Trimail Biological Agriculture company. The mass-produced parasitoids are distributed to producers and used against the grapevine moth problem. Through this industrial Ph.D. program, it is aimed to enhance the effectiveness of Trichogramma species that have started to be used at the producer level in vineyards, contributing to the biological control sector, and to evaluate the residual products from production as substitute fish feed in the fisheries sector. Surveys were conducted in the provinces and districts of Afyonkarahisar-Dazkırı, Ankara-Kalecik, Kayseri-Incesu, and Manisa-Sarıgöl to determine the pesticide usage status among grape producers. Interviews with grape producers and agricultural pesticide dealers in the region identified the most common plant protection issues in vineyards and the 11 most frequently used pesticides to address them. Laboratory side-effect trials were conducted to determine the compatibility of Trichogramma brassicae, Trichogramma evanescens, and Trichogramma pintoi species with pesticides when used together in vineyards. The side-effect studies revealed that as the pesticide dose increased, there was a significant reduction in the parasitism rate and emergence rate of the parasitoids. In studies conducted to obtain pesticide-resistant parasitoids, three parasitoid species were subjected to pesticide applications at LC50 doses over ten generations. The results of the resistance studies indicated that the parasitism and emergence rates of the parasitoids in the tenth generation were significantly higher compared to the first generation. Additionally, the resistance developed by T. brassicae against pesticides such as lambda-cyhalothrin, spinetoram, and methoxyfenozide+spinetoram, measured between the first and final LC50 doses, was found to be 12.35, 10.84, and 4.83 times, respectively. Similarly, for T. evanescens, these rates were determined to be 25.83, 192.46, and 10.71, respectively. For T. pintoi, these rates were found to be 10.85, 12.74, and 12.98, respectively. These results demonstrate that Trichogramma species exposed to pesticides in a laboratory setting possess the capacity to develop resistance and maintain their biological efficacy even under pesticide pressure. Behavioral tests were conducted using a Y-tube olfactometer after the resistance development studies to assess the behavior of resistant and susceptible parasitoids. The study tested the orientation of resistant and susceptible female parasitoids towards hosts and food in the presence and absence of pesticides. The results indicated that there was no significant difference in the orientation of resistant and susceptible individuals towards hosts and food. In studies conducted for the fisheries sector, insect egg conserve was produced from the eggs of the flour moth (Ephestia kuehniella), which is not used in the biological control sector. In feeding trials, the Yellow princess fish (Labidochromis caeruleus) was used. The fish were fed for 60 days with a diet where insect egg conserve was substituted for commercial feed at rates of 0%, 25%, 50%, 75%, and 100%. At the end of the experiment, analyses of nutrient composition (crude fat, crude protein, crude ash, dry matter, and moisture) and fatty acids were conducted. When evaluating growth performance, the 75% and 100% groups stood out. The results of the nutrient composition analysis showed that the insect conserve supplement feed was significantly higher in crude fat, crude protein, and moisture compared to commercial feed based on statistical analysis. The fatty acid analysis of fish fillets revealed that the levels of MUFA, PUFA, SFA, Omega 3, Omega 6, and the Omega3/Omega6 ratio were all significantly higher in the conserve feed groups than in the control group, with notable differences identified through statistical analysis. In the color analysis, differences were observed between the groups in terms of RGB, saturation, CIE_B, and Lch_Hue.