Kentsel ulaşım planlamasında arazi kullanımı ve ulaşım etkileşiminin incelenmesi: Isparta kenti örneği
Investigetion of land use and transportation interaction in urban transportation planning: The case of Isparta city
- Tez No: 934610
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Hızla gelişen kentsel yerleşim alanlarında ortaya çıkan ulaşım problemlerinin giderilmesinde; ulaşım planlamasını şekillendiren arazi kullanımının irdelenmesi, bununla birlikte arazi kullanım kararlarını oluşturan yer seçimleri, gelişim alanları gibi farklı ölçekteki kriterlerin tespit edilmesi gerekmektedir. Çalışmada Isparta kent merkezi örneği üzerinden, kentteki arazi kullanımı ve meydana getirdiği ulaşım ağı incelenerek mevcuttaki ulaşım problemlerine cevap aranmıştır. 4 bölümden oluşan çalışmanın giriş bölümünde konu seçim nedeni, çalışılma amacı ve kapsamı ele alınmıştır. İkinci bölümde arazi kullanım kararları ile ulaşım planlaması arasındaki ilişki incelenerek, çalışmanın kapsamını oluşturan temel başlıklar şekillendirilmiştir. Üçüncü bölümde örnek alınan Isparta kentindeki arazi kullanımı farklı başlıklar altında analiz edilerek, ulaşım ağını ne yönde şekillendirdikleri, buna bağlı erişilebilirlikleri yorumlanmıştır. Üçüncü bölümde; analiz edilen mevcut durumun meydana getirdiği ulaşım problemleri ortaya koyularak, sonuç ve öneriler bölümü olan dördüncü bölümde bu problemlerin giderilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the elimination of transportation problems that arise in rapidly developing urban settlements; It is necessary to examine the land use that shapes the transportation planning, and to determine different scale criteria such as site selections and development areas that make up the land use decisions. In the study, the land use in the city and the transportation network it created were examined through the example of Isparta city center and an answer was sought for the current transportation problems. In the introduction part of the study, which consists of 4 parts, the reason for choosing the subject, the purpose and scope of the study are discussed. In the second part, the connection between land use decisions and transportation planning has been examined and the main topics that make up the scope of the study have been shaped. In the third section; land use in the city of Isparta, which is taken as an example; settlement areas, development areas, education and work areas, social and cultural areas were analyzed under different headings, and how they shaped the transportation network and their accessibility were interpreted. In the third chapter; the transportation problems caused by the current situation analyzed are revealed, and in the fourth chapter, which is the conclusion and recommendations section, suggestions for eliminating these problems are presented.