Weibull genelleştirilmiş yenileme sürecinde parametre tahmini
Parameter estimation in Weibull generalized renewal proc
  1. Tez No: 934629
  2. Yazar: GAMZE TUNÇ KARADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Tamir edilebilir sistemler onarım sonrasında beş durumdan birine getirilebilir. Bu durumlar şu şekilde adlandırılır: 'yenisi kadar iyi, 'eskisi kadar kötü, 'eskisinden iyi ama yenisinden kötü, 'yenisinden daha iyi', and 'eskisinden daha kötü'. Onarılabilir sistemler için kullanılan yenileme süreci (RP) ve homojen olmayan Poisson süreci ( NHPP ), birinci ve ikinci durumları açıklar. Eğer tamir yenisi kadar iyi ise bu sistem için uygun bir sayma süreci modeli yenileme süreci RP dir. Ancak onarım sonrası tüm durumlar için yaklaşım mevcut değildir. Weibull genelleştirilmiş yenileme süreci (WGRP) Kijima and Sumita (1986) tarafından geliştirilmiş ve literatüre dahil edilmiştir. Parametre tahmin problemi hem RP hem de WGRP için çok önemlidir. Bu çalışmada WGRP ve istatistiksel özellikleri ele alınmıştır ve parametre tahmini problemi tartışılmıştır. Öncelikle model parametreleri en çok olabilirlik (ML) yöntemi kullanılarak tahmin edilmiş, ardından elde edilen tahmin ediciler için asimptotik yansızlık, tutarlılık özellikleri incelenmiştir. ML tahmin edicilerinin performansları bir simülasyon çalışması ile değerlendirilmiştir. Son olarak, yöntemin uygulanabilirliğini göstermek için iki gerçek yaşam verisi örneği sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Repairable systems is brought to one of five states after a repair. The states are called: 'as good as new', 'as bad as old', 'better than old but worse than new', 'better than new', and 'worse than old'. The renewal process (RP) and the non homogeneous Poisson process (NHPP) used for the repairable systems account for the first and the second states. If the repair is“ as good as new”, a suitable counting process model for this system is the RP. However, there is no approach for all after repair states. The Weibull generalized renewal process ( WGRP ) was developed by Kijima and Sumita (1986 ) and included the literature. The parameter estimation problem is very important both for RP and WGRP. In this study, the WGRP and its statistical properties are considered and the parameter estimation problem is discussed. Firstly, the model parameters are estimated by using the maximum likelihood (ML) method, and then for obtained estimators, asymptotic unbiasedness, consistency are considered. The performances of the ML estimators are evaluated. Finally, two real-life data examples are presented to illustrate the applicability of the method.