Yeşil dönüştürücü liderliğin yeşil örgütsel davranışa etkisinde örgüt kültürünün aracı rolü: Kars ili sağlık çalışanları örneği
The mediating role of organizational culture in the effect of green transformational leadership on green organizational behavior: The case of health workers in Kars province
  1. Tez No: 934633
  2. Yazar: ARDA DENİZ BUĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde çoğu işletme ve kamu kurumu çevresel politikalara önem vermenin sürdürülebilirlik açısından önemli olduğunun farkındadır. Örgütlerin ve çalışanların çevre sorunlarına duyarlı bir şekilde faaliyet yürütebilmesi için yeşil dönüştürücü lidere ve yeşil örgüt kültürünün oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Bu çalışmada da sağlık sektöründe yeşil dönüştürücü liderliğin yeşil örgütsel davranışa etkisinde örgüt kültürünün aracı rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Kars ilinde faaliyet gösteren bir hastanede görev yapan sağlık çalışanlarına anket uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda yeşil dönüştürücü liderliğin yeşil örgütsel davranışı pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Yine yeşil dönüştürücü liderliğin yeşil örgüt kültürünü pozitif yönde etkilediği saptanmıştır. Korelasyon analizlerinde; yeşil dönüştürücü liderliğin yeşil örgüt kültürüyle yüksek düzeyli, yeşil örgütsel davranışla orta düzeyli pozitif yönlü doğrusal ilişkisi belirlenmiştir. Yeşil örgüt kültürü ile yeşil örgütsel davranış arasında yüksek düzeyde pozitif yönlü doğrusal bir ilişkinin tespit edilmesi, yeşil örgüt kültürünün yeşil örgütsel davranışa kısmi aracı rolü olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak yeşil dönüştürücü liderliğin yeşil örgütsel kültürü artırdığı, yeşil örgüt kültürünün de yeşil örgütsel davranışa kısmi aracılık ettiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Today, most businesses and public institutions are aware that giving importance to environmental policies is important for sustainability. In order for organizations and employees to operate in a way that is sensitive to environmental problems, there is a need for a green transformational leader and the creation of a green organizational culture. In this study, it is aimed to determine the mediating role of organizational culture in the effect of green transformational leadership on green organizational behavior in the health sector. For this purpose, a survey was applied to healthcare workers working in a hospital operating in Kars province. As a result of the analyses, it was seen that green transformational leadership positively affects green organizational behavior. Again, it was determined that green transformational leadership positively affects green organizational culture. In the correlation analyses; a high-level positive linear relationship between green transformational leadership and green organizational behavior and a medium-level positive linear relationship with green organizational behavior were determined. The determination of a high-level positive linear relationship between green organizational culture and green organizational behavior showed that green organizational culture has a partial mediating role on green organizational behavior. As a result, it can be said that green transformational leadership increases green organizational culture and green organizational culture partially mediates green organizational behavior.