1953-1975 dönemi Tokat İmam Hatip Okulu/Lisesi öğrencilerinin eğitim deneyimleri
Educational experiences of Tokat Imam Hatip School/High School students during the period 1953-1975
  1. Tez No: 934634
  2. Yazar: ABDULLAH KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Araştırmanın amacı, Türkiye'nin ilk imam hatip okullarından birisi olan Tokat İmam Hatip Okulu/Lisesinde (TİHO) 1953-1975 döneminde öğrenim görmüş olan öğrencilerin eğitim deneyimlerini kendi yaşantıları üzerinden incelemektir. Bu araştırmada, nitel araştırma yaklaşımlarından sözlü tarih yöntemi kullanılmış ve katılımcılara ulaşmada kartopu örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Çalışma grubunu, 1953-1975 dönemi TİHO'nun II. kademeden mezun olan toplam 41 katılımcı oluşturmaktadır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmış ve sözlü tarih verileri, doküman incelemesi gibi alternatif yöntemlerle desteklenmiştir. Görüşmelerden elde edilen verilerin analizinde“içerik analizi”, dokümanlardan elde edilen verilerin analizinde ise“betimsel analiz”yaklaşımı kullanılmıştır. Görüşme verileri“MAXQDA24”nitel veri analiz programı kullanılarak hiyerarşik kod alt kod modeliyle analiz edilmiştir. Araştırmaya göre, %85'i kırsal bölgelerden geldiği için öğrenciler henüz kayıt aşamasında ekonomik yetersizlik, barınma sorunu ve köylerden şehre ulaşım gibi ciddi zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Öğrencilerin okul tercihleri, okulda dini ve bilimsel eğitimin birlikte sunulması ve ailelerin dini hassasiyetleri doğrultusunda şekillenmiştir. Bu dönemde Tokat İmam Hatip Okulu/Lisesinde sınıflar kalabalık, yemekhane, spor alanı, barınma alanları, lavabolar, laboratuvar, ders araçları ve gereçleri yetersizdir. Öğrencilerin tamamına yakını okul dışından herhangi bir akademik destek alamamıştır. Öğrencilerin başarılı olduğu dersler ile sevdikleri dersler arasında doğrudan bir ilişki bulunmakla birlikte, dersin sevilmesinde öğretmenin tutumu belirleyici bir faktör olarak öne çıkmaktadır. 27 Mayıs 1960 İhtilali, eğitim sürecini önemli ölçüde etkilememiş ancak, 12 Mart 1971 Muhtırası sonucunda imam hatip okullarının I. kademesi kapatılmış ve bu okullarda liberal ve seküler bir eğitim anlayışı benimsenmiştir. Katılımcıların eğitim deneyimleri, içinde bulundukları dönem ve koşullara bağlı olarak farklılık gösterse de genel anlamda ortak özellikler sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the educational experiences of students who studied at Tokat Imam Hatip School/High School (TİHS), one of the first imam hatip schools in Turkey, between 1953-1975, through their own lives. In this study, the oral history method, one of the qualitative research approaches, was used and the snowball sampling method was preferred to reach the participants. The study group consists of 41 participants who graduated from the 2nd stage of TİHS between 1953-1975. The data collection process of the research was carried out in three stages: design, process and reporting. The data were collected using a semi-structured interview form and the oral history data were supported by alternative methods such as document review. The“content analysis”approach was used in the analysis of the data obtained from the interviews, and the“descriptive analysis”approach was used in the analysis of the data obtained from the documents. The interview data were analyzed with the hierarchical code-subcode model using the“MAXQDA24”qualitative data analysis program. According to the research findings, since 85% of them came from rural areas, students faced serious difficulties such as economic inadequacy, housing problems and transportation from villages to the city at the registration stage. Students' school preferences are shaped by the combination of religious and scientific education offered at school and the religious sensitivities of their families. During this period, classes at Tokat Imam Hatip School/High School were crowded, and the cafeteria, sports field, accommodation areas, sinks, laboratory, teaching tools and equipment were inadequate. Almost all of the students did not receive any academic support from outside the school. Although there is a direct relationship between the courses in which the students are successful and the courses they like, the attitude of the teacher stands out as a determining factor in the liking of the course. The coup of May 27, 1960 did not significantly affect the education process, but as a result of the March 12, 1971 Memorandum, the first level of the Imam Hatip schools were closed and a liberal and secular education approach was adopted in these schools. Although the educational experiences of the participants differed depending on the period and conditions they were in, they generally exhibited common characteristics.