Dış ticaret ve iktisadi büyüme ilişkisi: Türkiye örneği
Relationship between foreign trade and economic growth: The example of Turkey
- Tez No: 934637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI KOFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Küresel arenada Türkiye'nin rekabetçi piyasa ortamındaki uyum süreci ve aktif bir ticari oyuncu konumunda varlığını sürdürmesi ve ekonomik gelişim sürecini kalıcı bir şekilde sürdürebilirliğe ulaştırması Türkiye'nin global akıştaki konumu açısından oldukça önem arz etmektedir. Dış ticarette gerçekleşen ivmelerin ekonomik göstergelere yansımaları bütün ülkeler gibi Türkiye ekonomisi açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada, Türkiye'nin dış ticaretinin yapısı, gelişim süreçleri ve işleyişi ile ekonomik büyüme aşamalarının birbirleriyle olan etkileşimi ve bağlantılı oldukları faktörlerle ilişkileri ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the global arena, Turkey's adaptation process in the competitive market environment and its continuation of its existence as an active commercial player and its permanent sustainability of the economic development process are of great importance in terms of Turkey's position in the global flow. The reflections of the accelerations in foreign trade on economic indicators have a significant place in terms of the Turkish economy, as in all countries. In this study, the structure of Turkey's foreign trade, its development processes and functioning, and the interaction of the stages of economic growth with each other and the relationships with the factors they are related to are examined.